Translate

poniedziałek, 28 lipca 2014

Czernica i Trzy Siostry

 Wieża na Czernicy.
           Charakterystyczną cechą krajobrazu Gór Bialskich są stromo opadające ku krótkim i głęboko wciętym dolinom zbocza kopulastych i spłaszczonych szczytów. Jednym ze zworników jest centralnie usytuowany szczyt Czernicy (1083m n.p.m.), na którym obecnie wznosi się nowa drewniana wieża widokowa.

 Bielice Chata Cyborga.
Z Bielic na szczyt Czernicy (1083m n.p.m.), idziemy przez Płoskę (1035m n.p.m.) szlakiem żółtym około 1h,10min. Szlak turystyczny z Bielic jest jednym z najszybszych, jednakże trzeba tutaj zachować uwagę, gdyż bywają odcinki szlaku, gdzie służby leśne podczas wycinek i zwózki drewna zatarły drogę na tyle skutecznie, że łatwo jest zboczyć ze szlaku i pobłądzić. Sytuacja się nam poprawia dopiero, gdy wyjdziemy na powierzchnie zrównania, tzn. tuż przed Płoską.

 Góry Bialskie panoramy z Płoski (1035m n.p.m.).
Z Płoski na szczyt Czernicy jest już bardzo blisko, szlak prowadzi tutaj wśród młodego lasu świerkowego (niekiedy pojawiają się płaty kosodrzewiny), krajobraz jest raczej monotonny, charakterem przypomina wiele tras w Sudetach Wschodnich, gdzie kilometrami wędruje się wśród ciszy i zapomina o tym, co znajduje się na dole w świecie ludzkim. 

 Czernica i Płoska, widziana z Orlika.
Szczyt Czernicy (1083m n.p.m.), niewątpliwie zyskuje na znaczeniu w momencie, kiedy, to możemy wspiąć się na tutejszą wieżę widokową, bez tej atrakcji, z Czernicy widzielibyśmy jedynie znajdujące się tuż przy drodze świerki.

 Wieża widokowa na Czernicy.
Z Punktu widokowego podziwiamy panoramy Gór Bialskich, Masywu Śnieżnika z najwyższym Śnieżnikiem (1425m n.p.m.), panoramy Gór Złotych, Rychlebskich i Wysokiego Jesionika (Masyw Keprnika) oraz przy dobrej pogodzie dalsze partie Sudetów.

 Widok z Czernicy na Góry Złote i Jesioniki.

Czernica widok na Śnieżnik.
Czernica jest punktem, od którego rozchodzą się niemal w każdym kierunku szlaki turystyczne, co pozwala nam na obranie rozmaitych wariantów rozejścia się w kierunku Bielic, Starego i Nowego Gierałtowa, Stronia Śląskiego, a nawet i Bolesławowa.

Jedną z ciekawszych propozycji jest zejście w kierunku Przełęczy Dział (922m n.p.m.) i kontynuacja wycieczki przez grupę skalną Trzy Siostry. Te najciekawsze w Górach Bialskich skałki znajdują się około 200m od szlaku przy skrzyżowaniu szlaku niebieskiego z drogą leśną na wysokości ok. (800-825m n.p.m.). 


 Góry Bialskie - Trzy Siostry.

Trzy Siostry (Grenzfelsen), wcześniej nazywane Czterema Siostrami, to zgrupowanie jednej małej i trzech dużych skał o charakterze skalnej grzędy, długiej na ok. 33m i wysokiej na ok. 19 m. Skały znajdują się w świerkowym lesie, który w znacznej mierze już je zasłania, jednakże z ich wierzchołków roztacza się wciąż piękny widok na Góry Złote i Dolinę Białej Lądeckiej.

 Panorama z Trzech Sióstr w kierunku Białej Lądeckiej.

Trzy Siostry zbudowane są z gnejsów gierałtowskich i oddzielone są od siebie małymi przełęczami, którymi jeśli jesteśmy w miarę wygimnastykowani możemy wejść na ich wierzchołki. - Skała jest tu dość lita i to decyduje pewnie o tym, że wspinacze wyznaczyli tutaj szereg tras wspinaczkowych, o czym świadczą punkty asekuracyjne widoczne, także i od podnóża skał.

 Ławeczka przy skałkach.
Poniżej skał znajduje się także miejsce odpoczynkowe w postaci ławeczki z wymalowanymi nań polskimi nazwami Trzech Sióstr, nawiązującymi do legendy o smoku na Łyścu i skamieniałych kobietach. Legenda mówi o tym samym smoku, który mieszkając na szczycie pobliskiego Łyśca (964m n.p.m.) napadał na okoliczne wsie porywając ludzi i bydło. 

 Łąki nad Doliną Kobylnicy.

 Rosocha na Czernicy.
Kontynuując wycieczkę (już po zapoznaniu się z walorami Trzech Sióstr), możemy wrócić pieszo, schodząc do dróg leśnych i żółtego szlaku idącego dalej do Stronia Śląskiego. - Drugim wariantem jest powrót nieznakowaną Bialską Pętlą, trawersującą Gołogrzbiet od północy i wędrówka tą urokliwą leśną trasą do czerwonego szlaku schodzącego ze szczytu Czernicy, który następnie obok leśniczówki Czernica położonej w Dolinie Kobylicy (na malowniczej łące) schodzi do Starego Gierałtowa.
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek 


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 


czwartek, 24 lipca 2014

Źródła Odry w Górach Odrzańskich





 Źródło Odry w Górach Odrzańskich.
          Pasmo Gór Odrzańskich, to najdalej na wschód wysunięte pasmo Sudetów, najwyższym szczytem jest tu Fidlův kopec (680 m), kolejno Strážisko (675 m), Radeška (671 m) i Strážná (641 m). Teren ten jest mało znany i odludny, ponieważ znajduje się tutaj liczący 327 km² poligon wojskowy (Vojenský újezd Libavá), który służył m.in. armii sowieckiej, obecnie jest to zona zamkniętą dla turystyki, której przekraczanie  może skutkować śmiercią lub kalectwem i wysoką karą grzywny. 

 Góry Odrzańskie widok od Bramy Morawskiej.

Góry Odrzańskie na wschodzie i południowym wschodzie dochodzą do położonej pomiędzy Sudetami, a Karpatami Bramy Morawskiej (Moravská brána), zaś od południowego zachodu opadają do Obniżenia Górnomorawskiego (Hornomoravský úval), zaś od zachodu graniczą z Niskim Jesionikiem.

 Kozlov w Górach Odrzańskich.

 Rosocha w Kozlovie.

Rzeka Odra ma swoje źródła niedaleko osady Kozlov na wysokości (633m n.p.m.). Z Kozlova położonego już prawie na wysoczyźnie dochodzimy w te miejsce czerwonym szlakiem turystycznym, wiodącym skrajem polany i następnie lasem świerkowym (zobacz film). W czasie ładnej pogody z rozległej łąki oglądamy położone za Bramą Morawską Karpaty, głównie partie czeskich Beskidów i dolinę rzeki Bečvy.

 Źródła Odry w Górach Odrzańskich.


 Widok na Karpaty z Bramy Morawskiej.
Natomiast równie interesujące widoki na Bramę Morawską, Sudety i Karpaty rozciągają się z miast i miejscowości położonych prostopadle do przesmyku pomiędzy Sudetami, a Karpatami np. z Prostejova i Prerova w Ołomunieckim Kraju. 

 Góry Odrzańskie.
Góry Odrzańskie porasta las mieszany z przewagą świerka, można się domyślać, że najbardziej dzikie ostępy tych gór znajdują się w niedostępnym górnym odcinku rzeki Odry, która zanim od swoich źródeł dopłynie do miejsca, gdzie można zacząć już spływ pontonami, czyli do Manovej luki, przepływa dużym łukiem przez środek zakazanej zony powstałego po II Wojnie Światowej, na wyludnionych terenach po ludności niemieckiej poligonu wojskowego Libava. 

 Odra druga najdłuższa rzeka w Polsce.
 
 Potštát w Górach Odrzańskich.
Ciekawą opcją jest też dotarcie z Budišov nad Budišovkou lub miasta Vitkov niebieskim szlakiem do górnego dzikiego odcinka rzeki Odry, która wypływa w odludnych Górach Odrzańskich i zanim wpłynie do Polski, toczy swoje wody przez 132km. przez terytorium Czeskiej Republiki.
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek 



W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY