Translate

wtorek, 29 marca 2016

Karkonosze - Černá hora


Velká Úpa.
 
    W bardziej rozleglej czeskiej części Karkonoszy oprócz kilku głównych grzbietów Západní Slezský hřbet, Východní Slezský hřbet i Český hřebet, wyróżniamy odchodzące od nich tzw. Krkonošské rozsochy, do których zalicza się: Vilémovská hornatina, Vlčí hřbet, Žalský hřbet i Černohorská hornatina.   

Pec pod Sněžku.
Černohorská hornatina oddalona jest nieco dalej od polskiej granicy, dlatego też polscy turyści po przekroczeniu pasa granicznego zazwyczaj nie decydują się na zwiedzanie tej partii Karkonoszy i tylko ci, którzy bezpośrednio dojeżdżają w ten rejon własnym środkiem transportu i to zazwyczaj w zimę zdobywają tak popularne miejsca dla czeskich turystów jak Černá hora (1299m n.p.m.).

Černá hora (1299m n.p.m.).
Thamovy Boudy.
Dobrze widoczny ze szczytu Śnieżki (1603m n.p.m.), szczyt Černej hory, wznosi się na pd.wsch. od znanego kurortu narciarskiego Pec pod Sněžku, można się jednak nań wybrać szlakami turystycznymi z Czarnego Dołu (Černý Důl), Wielkiej Upy (Velká Úpa) i  Ciemnego Dołu (Temný Důl) oraz z miejscowości uzdrowiskowej Janské Lázně skąd istnieje również możliwość wjazdu na szczyt kolejką gondolową. – „W masywie Czarnej Góry zaznacza się drugie, niższe wzniesienie Světlá (1244 m n.p.m.), znajdujące się w bocznym ramieniu, odchodzącym od głównego wierzchołka ku północy, a później skręcającym na wschód. Oba wzniesienia oddziela głęboka dolina, którą płynie Černohorský potok.” 

Velká Úpa.
Godna uwagi jest także wycieczka wariantem mniej komercyjnym z Velkej Úpy, prowadzącym przez Javoří Důl i Thamovy Boudy.

Velká Úpa.
Velká Úpa kościół św. Trójcy.

Wchodząca w skład Pecu pod Sněžku - Velká Úpa, jest miejscowością turystyczną o charakterystycznej zabudowie rozciągającej się na stokach i w dolinie rzeki Úpa. Ta malownicza miejscowość w okresie pozimowym (z centrum Wielkiej Úpy, prowadzi wyciąg krzesełkowy, do Portášovy boudy, znajduje się tu również szereg kolejek linowych oraz tras narciarskich.), zachwyca spokojem czeskiej prowincji, oglądamy tutaj szereg charakterystycznych domów karkonoskich oraz barokowy kościół św. Trójcy z 1788r.
Dojście do Černej boudy.
Na Černą hore z Wielkiej Úpy udajemy się najpierw szlakiem zielonym. I tak: po przekroczeniu rzeki Úpy, podążamy przez Javoří Důl, małą doliną do schroniska Thamovy Boudy, skąd szlakiem niebieskim dochodzimy do skrzywiania ze szlakami do Piecu pod Śnieżką i na Czarną Górę. Po około 25 minutowym podejściu dochodzimy do kolejnego schroniska turystycznego Černej boudy, gdzie oprócz posiłku lub przekąsek możemy liczyć w czasie ładnej pogody na piękny widok w kierunku najwyższych szczytów Karkonoszy: Śnieżki (1603m n.p.m.), Studniční  (1554m n.p.m.) i Luční hory (1555m n.p.m.)

Widok z Černej boudy na najwyższe szczyty Karkonoszy.


Czarna Góra przekaźnik.


Kolejną atrakcją jest już sam szczyt Czarnej Góry (1299m n.p.m.), charakteryzujący się płaskim i kopulastym kształtem. Zbocza i szczyt Czarnej Góry porośnięte są lasem świerkowym regla górnego (na samym szczycie pojawia się też kosodrzewina).
Czarna Góra rozhledna i lanovka.


Czarna Góra podobnie jak Szrenica jest znanym ośrodkiem narciarskim, w którego skład wchodzą trasy zjazdowe, wyciągi i kolej gondolowa. Na szczycie góry znajduje się nadajnik telewizyjny, który  można obserwować jedynie z pewnej odległości, natomiast widoki z Czarnej Góry najlepiej jest podziwiać za opłatą z rozhledny, czyli wieży widokowej (21m.wysokości.), znajdującej się blisko budynków ośrodka narciarsko-turystycznego. - Orientacja panoramy obejmuje głównie partie czeskich Sudetów, widać stąd: Ještěd, Vraní hory, Javoří hory, Broumovské stěny i położone już dalej Orlické hory

Rezerwat Černohorské rašeliniště.

Jednak, to, co najciekawsze w masywie Czarnej Góry, oglądamy w drodze powrotnej, gdy zwiedzamy jeden z najbardziej cennych obszarów torfowiskowych w Karkonoszach, czyli ścisły rezerwat przyrody  - „Černohorské rašeliniště”. 

 Rezerwat Černohorské rašeliniště.
Obszar torfowiska znajduje się ok.1km od szczytowej stacji kolejki gondolowej i możliwy jest do zwiedzania w ramach ścieżki przyrodniczej, wytyczonej tu przez Krkonošský národní park - KRNAP.  - W centralnej części torfowiska znajduje się mała wieża widokowa, z której widać najbardziej cenny fragment rezerwatu o powierzchni 72ha. Chroni się tu roślinność bagienno-torfowiskową (m.in.: wełniankę, turzycę bagienną i mchy torfowce).

Szlak turystyczny w kierunku Hubertovej vychlidki.
Ścieżka przyrodnicza poprowadzona po kładkach, pozwala na zakreślenie pętli dookoła rezerwatu. Szczególnie godna polecenia jest Hubertova vychlidka, z której rozpościera się piękny widok na czeskie Karkonosze, ze Śnieżką w centrum.

Widok na Ještěd.
Z tego miejsca do Velkej Úpy podążamy szlakiem żółtym tzw. Hubertową cestą, z której, to drogi również oglądamy zapierające dech w piersiach widoki Karkonoszy i nie tylko, w tym ciekawy widok na Przełęcz Okraj (1046m n.p.m.). 

Vlašské Boudy.
Zanim jednak zejdziemy do Velkej Úpy, przechodzimy jeszcze przez uroczą osadę górską o nazwie - Vlašské Boudy, w której czas jakby się zatrzymał i gdzie przyroda dyktuje rytm życia mieszkańców.

Czeskie specjały w Velkej Úpie.
Černá hora ścieżka przyrodnicza.
Podczas całej wycieczki wędrując po górskich drogach (rozmaitym podłożu) obserwujemy, iż ta część Karkonoszy wyraźnie izolowana głębokimi dolinami, zbudowana jest ze skał metamorficznych, dlatego, też już od średniowiecza poszukiwano tu rud żelaza, miedzi i srebra, co miało niekiedy decydujący wpływ na rozwój osadnictwa (górnictwo miało również wpływ na powstanie Velkej Úpy, której początki sięgają 16-stulecia). - Po zejściu do Velkej Úpy możemy liczyć na odpoczynek z posiłkiem, znajdują się tu, bowiem gospody, w których serwuje się charakterystyczne dania kuchni czeskiej wraz z lokalnym piwem z browaru trutnowskiego – Krkonoš.   
Tekst i foto: Jan Wieczorek W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY


2 komentarze:

  1. Świetny wpis, bardzo pomocny przed potencjalną wyprawą w tę część Karkonoszy.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wycieczka. Wybiorę się we wtorek Ile kosztuje wejście na wieże

    OdpowiedzUsuń