Translate

piątek, 8 kwietnia 2016

Sudecka piramida Klíč (759m n.p.m.)
Klíč (759m n.p.m.).

         Lužické hory - Góry Łużyckie od 1976 roku są parkiem krajobrazowym: CHKO „Lužické hory” o powierzchni 2651 km². Najwyższym szczytem Gór Łużyckich jest Luž (793m n.p.m.),
Najpiękniejsze gołoborza w Górach Łużyckich znajdują się na wyizolowanym stożku powulkanicznym, położonym koło miasta Nový Bor, w bezpośredniej bliskości miejscowości Svor.
Klíč (759m n.p.m.).
Góra Klíč (759m n.p.m.) jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych szczytów w całych Sudetach, ten majestatyczny szczyt podcięty jest, bowiem przez 60 metrowe urwisko skalne, pod którym znajdują się rozległe gołoborza. W piękną pogodę ujrzymy również z wulkanicznego Klíča najpiękniejszą panoramę w Górach Łużyckich z dziesiątkami innych stożków wulkanicznych, tworzących jedyny w swoim rodzaju krajobraz.
 Klíč panorama w kierunku Ralskiej pahorkatiny.
Szlaki w obrębie Klicza.

Na wycieczkę na osławiony w Czechach, a nieznany w Polsce Klíč najlepiej jest się wybrać podczas ładnej pogody, w czasie, gdy panuje duża przejrzystość powietrza, wówczas będziemy mogli z wierzchołka szczytowego ujrzeć jedyną w swoim rodzaju panoramę dawnych wierzchołków wulkanicznych, zaliczanych zarówno do Sudetów (wulkany Gór Łużyckich), jak i wzniesienia Ralskiej pahorkatiny i Kokořínska oraz do obszaru Czeskiego Średniogórza (České středohoří), które to pasma zbudowane są głównie ze skał bazaltowych i fonolitów.

Góra Klicz w pobliżu Nowego Boru.
Z Polski w rejon Klíča, najszybciej można dojechać podróżując własnym środkiem transportu od strony Bogatyni w kierunku czeskiego miasta Hrádek nad Nisou, kolejno należy drogą nr. 25 z Hradka przez Horni Sedlo kierować się do wsi Rynoltice i dalej już przez Jablonné v Podještědí drogą nr. E-422 jechać w kierunku Nowego Boru; przy czym aby dotrzeć na górę Klíč, musimy kilka kilometrów przed Nowym Borem, zjechać z drogi E-422 i skręcić w prawo na miejscowość Svor przy drodze nr.9. – Druga opcja, którą poniżej opisuje, to parkowanie auta przy rozjeździe z E-422 z podrzędną drogą prowadzącą do centrum Nowego Boru, gdzie prowadzi już szlak niebieski na Klíč.

 Klíč góra o kształcie piramidy.
 Svor.
Podejście od strony Svoru na Klíč, szlakiem czerwonym jest bardzo strome i po wyjściu z miejscowości prowadzi monotonnie lasem, aż do skrzyżowania z innymi bardziej atrakcyjnymi szlakami. - W Svorze znajduje się stacja kolejowa wraz z restauracją.

Niebieski szlak na Klíč.
Druga opcja od rozjazdu na Nový Bor, choć w pierwszej fazie nieatrakcyjna, to po odejściu od ruchliwej drogi daje możliwość dość łagodnego zdobycia szczytu i podziwiania jego widoku od strony urwiska i znajdującego się poniżej gołoborza. Szlakiem niebieskim, najpierw przez las z odsłaniającym się widokiem na Klíč podchodzimy łagodnie do źródełka z woda pitną i rozdroża rozcestníka v sedle pod Klíčem, gdzie napotykamy szlak czerwony z Nowego Boru do Svoru.
 Szlaki w obrębie góry i strefa odpoczynku Kamziczi Studzianka.

 Podejście na Klíč.
Na szczyt Klicza idziemy najpierw szlakiem czerwonym, z którego odbijamy w prawo w krótki szlak łącznikowy, poprowadzony serpentynami na wierzchołek. W górnym odcinku ścieżka jest bardzo urokliwa oglądamy ciekawą roślinność i odsłaniające się widoki na Góry Łużyckie. 

Niezalesiona kulminacja szczytowa zbudowana jest ze skały wulkanicznej. Miejsce, to ma wyjątkowo eteryczny charakter, a przebywanie na szczycie kojarzy się z wejściem na szczyty tatrzańskie, gdzie często oglądamy widoki w kącie 360 stopni. 

Klíč widok w stronę Gór Łużyckich.
 Dawny schron na szczycie.
Klíč jest wyjątkową górą, także dla alpinistów, którzy jako pierwsi w roku 1893, wytyczyli na ten szczyt ścieżkę, którą wędrują po dziś dzień także i turyści. Od roku 1908 na górze stała chata wzniesiona przez Cvikovski Mountain Club, jednakże budowla ta w okresie II wojny światowej uległa zniszczeniu.

Po obejrzeniu pięknej panoramy schodzimy z Klíča szlakiem łącznikowym, od którego, jeśli jesteśmy sprawni możemy odejść w lewo, w pojawiającą się nikłą ścieżkę prowadzącą wzdłuż ścian potężnego urwiska.
Klíč urwisko skalne.

Wulkaniczne ściany mają tu do kilkudziesięciu metrów wysokości, takie gabaryty oczywiście stały się atrakcją dla wspinaczy, którzy wyznaczyli i ubezpieczyli tutaj szereg dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.  

Klíč urwisko skalne.
 Klíč lodospady.
Obecnie należy pamiętać, że góra Klíč, wydzielona jest, jako rezerwat przyrody i każda nowa ingerencja ludzka w stan otoczenia i przyrody, wymaga rozeznania oraz konsultacji z odpowiednimi organami. 

Przejście pod ogromnymi zachodnimi ścianami Klíča, dostarcza wiele niezapomnianych wrażeń, potężne ściany są na tyle wywieszone, iż nie pozwalają od dołu dojrzeć końca ściany. W okresie zimowym dzięki temu, że ściany Klíča posiadają różne kąty nachylenia, tworzą się tu  jedne z najładniejszych w Sudetach cudowne jęzory i kurtyny lodospadów. 


Klíč zerwy skalne i Kamenné moře.

Podążając wąską ścieżką od podstawy urwiska wchodzimy w kolejną niesamowitą atrakcję tej góry nazywaną przez Czechów „Kamenné moře”. Oglądamy tu potężne osuwające się po stromym stoku gołoborze, składające się z milionów kamieni i bloków skalnych, zerodowanych w okresie zlodowacenia i odspojonych od głównej partii urwiska.

Klíč ścieżka przez Kamenné moře.
Rezerwat Klíč.
W czasie zejścia przez gołoborze powinniśmy trzymać się ściśle wyznaczonej ścieżki, gdyż pokonywanie tego terenu z racji osuwających się z pod stóp kamieni nie należy do najłatwiejszych i łatwo tu o skręcenie nogi. Po dojściu do strefy odpoczynkowej ze źródełkiem, w orientacji powrotnej wracamy szlakiem niebieskim do punktu wyjścia, skąd można pojechać do Nowego Boru na zwiedzanie miasta lub nieco dalej do miejscowości Kamenický Šenov, na zwiedzanie wulkanicznego cudu geologicznego Panská skála.  
Jan Wieczorek 
Foto: Jan Wieczorek i Lužické hory net.W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY1 komentarz:

  1. Bardzo fajny post. Na pewno mnie wspomoże przy wyjeździe w Góry Łużyckie. To pasmo znam jedynie z najwyższego szczytu oraz kilku via ferrat. Ten Klíč wygląda bardzo interesująco.

    OdpowiedzUsuń