Translate

czwartek, 16 października 2014

Torfowisko pod Zieleńcem Topielisko.

       Najcenniejszym miejscem chronionym w Górach Bystrzyckich są torfowiska, powstałe w pobliżu Zieleńca: Topielisko i Czarne Bagno. Najlepiej jest do nich dojechać autobusem z Dusznik Zdrój linia do Zieleńca i tuż za nim wysiąść na przystanku, znajdującym się w Dolinie Górnej Bystrzycy Dusznickiej (niem. Reinerzer Weistritz).

 Kładki turystyczne.
Od przystanku musimy podejść szlakiem nieco pod górę, do miejsca gdzie napotkamy drewniane kładki i tablice informacyjne o strefie ochrony „Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem”.
 Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem.
Czarne Bagno i Topielisko zajmują obszar 270ha, położone są na zboczu Bieśca na wysokości (760 m n.p.m.), w miejscu gdzie znajduje się częściowo obszar bezodpływowy (z okolic torfowiska wypływają źródliskowe potoki Dzikiej Orlicy) i dodatkowo geologicznie tak ukształtowany, iż od dołu także znajduje się nieprzepuszczalna warstwa skał: margle i piaskowce.

Rezerwat przyrody pojawił się w tym miejscu już w 1919r., na obszarze 85ha. W okresie międzywojennym poszerzono go do obszaru 218ha. W 1954r, a więc już za administracji polskiej rezerwat został nieco zmniejszony i co cieszy w 2003r ostatecznie powiększony do 231,8 ha.

 Topielisko.

 Topielisko wieża widokowa.
W rezerwacie „Torfowisko Pod Zieleńcem” odwiedzający mogą  podziwiać krajobraz podobny do tundry arktycznej lub tajgi syberyjskiej. Na te analogie składają się zarówno oczka wodne, małe jeziorka, ale i flora rezerwatu tj.: wiele gatunków mchów i torfowców, roślinność bagienna, brzoza karłowata, sosna błotna, rośliny owadożerne z gatunku rosiczek itd.

Topielisko.
Obszar torfowiska to raj dla ważek i motyli, a  także siedlisko dla rzadkich ptaków: bociana czarnego, świergotka łąkowego, głuszca i cietrzewia. - Miąższość torfu na Topielisku wynosi od 8 do 10m.

Topielisko.
Turystyczna ścieżka edukacyjna wiodąca do drewnianej wieży widokowej poprowadzona jest tutaj po drewnianych balach. Zejście z tej trasy jest zakazane, gdyż grozi utonięciem w torfowisku. 

 Czarne Bagno.
  
 Grobla, a dziś szlak turystyczny.
Czarne Bagno ma nieco inny charakter, ponieważ w 1790 r. na jego limesie przekopano rów i usypano groble z drogą, co spowodowało znaczne zachwianie równowagi wodnej całego obszaru Torfowiska pod Zieleńcem, które od tej pory jest w stanie zastoju.

 Czarne Bagno.
Prace te wiązały się najpierw z chęcią wykorzystania zasobów wód torfowiskowych, które to miały służyć do poprawienia spławności Bystrzycy Dusznickiej, a następnie dotyczyły odwodnienia terenu i jego wysuszenia w celu eksploatacji złóż torfu, z przeznaczeniem dla pobliskich uzdrowisk. 

 Czarne Bagno.

 Rosocha.
Z Torfowiska Pod Zieleńcem można udać się szlakami turystycznymi w kierunku Lasówki lub przez Rozdroże pod Bieścem wybrać wariant powrotu w poprzek Gór Bystrzyckich do Polanicy Zdrój lub też pójść Widlastą Drogą, by dalej niebieskim szlakiem przez schronisko „Pod Muflonem” dojść do uzdrowiska Duszniki Zdrój.
 
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek. 


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

11 komentarzy:

 1. Świetne miejsce i cudne zdjęcia. Muszę się tam koniecznie wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe miejsce. Przy okazji trzeba będzie się tam wybrać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłem juz kiedyś bardzo blisko Torfowiska pod Zieleńcem, ale akurat padało cały dzień, więc zaszyłem się w pobliskim paśniku, a potem zrezygnowałem z wejścia na wieżę zostawiając to sobie na inną okazję ;-)

  Dobrze widzę, że na Czarnym Bagnie jest jakaś wiatka? Nadawałoby się to na nocleg?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam na Czarnym Bagnie, wiatek nie ma, są to jedynie zadaszenia pod miejsca widokowe, teoretycznie dla osób nocujących na trapera można przespać się pod wieżą na Topielisku, wskazana jakaś plandeka na śpiwór. W Bystrzyckich ja nocowałem przy wioskach w lesie i przy Siwych Skałach koło Lasówki, tam spokój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha, dzięki za informację. Po prostu na zdjęciu ten daszek wyglądał jak jakaś wiatka.
   Koło Topieliska, ale poza szlakiem, jest też fajny paśnik, w którym spokojnie można spać nawet większą grupą. Wnętrze wygląda tak: https://lh4.googleusercontent.com/-n0426M1Dt4E/Ubuo8Q_nCjI/AAAAAAAArHk/hFobzRTP_3k/s800/P1170134.JPG

   Usuń
 5. Od dawna zamierzam się w tamte okolice wybrać...
  Świetna relacja i zdjęcia bardzo zachęcające do odwiedzin.
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam równo rok temu, nie po raz pierwszy zreszta, pięknie tam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniałe i godne polecenia miejsce. Szczególnie pięknie jest tam podczas złotej polskiej jesieni.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałam w tym roku wybrać się z rodzinką, ale już nam czasu nie starczyło. Jednak za rok znów wybieramy się w tym kierunku i na pewno odwiedzimy.
  Przy okazji dziękuję za przedstawienie tak wielu ciekawych miejsc - moja lista "do zobaczenia" ciągle rośnie dzięki temu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne sprawozdanie z wycieczki. Zieleniec odwiedzam tylko i wyłącznie zimą, żeby pozjeżdżać na desce. W tym roku też się wybieram, bo kupiłem nowy zestaw snowboardowy i będzie go trzeba sprawdzić. Już nie mogę doczekać się zimy. Może przy okazji odwiedzę to torfowisko, bo wygląda ciekawie

  OdpowiedzUsuń