Translate

poniedziałek, 26 lutego 2018

Zamek Wleń, Porwaki i Gniazdo
 Wleń pomnik gołębiarki i ratusz.
   
     Na rozległym Pogórzu Izerskim wyróżniamy szereg podjednostek, jedną z nich jest obszar Wzgórz Radomickich przylegających do Doliny rzeki Bóbr, który, to teren został objęty ochroną krajobrazową w ramach Parku Krajobrazowego Dolina Bobru.

Wzgórza Radomickie charakteryzują się pięknie pofalowanym terenem z wieloma atrakcjami geologicznymi, wśród których mamy: pomniki przyrody, zapomniane kamieniołomy, skały, a także sztolnie i kopalnie, w których wydobywano m.in. skały z zawartością złota (patrz film)


 Łupki Wleński Gródek.
Szczególnie atrakcyjne dla ruchu turystycznego są okolice miejscowości Wleń, nad którym, to miasteczkiem wznoszą się na Górze Zamkowej (360m n. p. m) ruiny średniowiecznego zamku, do którego najwygodniej możemy dotrzeć ze wsi Łupki.

 Ruiny zamku "Wleń".
Nautilus z różowymi wiosłami.
W samym Wleniu oglądamy: rynek, ratusz z 1824r., pomnik gołębiarki i kamienny neogotycki kościół św. Mikołaja. 

Atrakcją Wlenia jest także rzeka Bóbr, na której można odbyć spływy pontonowo-kajakowe na odcinku: Nielestno – Wleń i dalej Wleń - Marczów (patrz film).

 Zamek Wleń.

Zamek we Wleniu jest jednym z najstarszych zamków na Śląsku, powstał w końcu XII wieku na miejscu istniejącego wcześniej grodu drewniano-ziemnego, podniesionego w 1108r. do rangi kasztelanii przez Bolesława Krzywoustego. 

 Zamek Wleń wzniesiony na poduszkowych lawach wulkanicznych.

Zabytek wielokrotnie remontowany zachwyca całością założenia (zamek górny, średni i dolny), m.in.: wieżą i strzelistymi murami wzniesionymi na skałach. 

 Zamek Wleń w trakcie renowacji.
 Wleński Gródek.
W pobliżu ruin zamku znajdują się również inne zabytki wchodzące w skład tzw. „Wleńskiego Gródku” w Łupkach: kościół finalny św. Jadwigi oraz pałac Lenno wybudowany w latach 1653-1662 z przylegającym doń pawilonem ogrodowym z XVIIIw., oficyną, parkiem i gołębnikiem. 
 Kościół św.Jadwigi.
 Pałac Lenno.
 Góra Zamkowa - lawy poduszkowe.
Oprócz walorów historyczno-architektonicznych na Górze Zamkowej (360m n. p. m), podziwiamy interesujące skały, tzw. lawy poduszkowe (pukliste), zbudowane z diabazu, który znajduje się tu w otoczeniu skał zieleńcowych. 

Góra Zamkowa - lawy poduszkowe.

Powierzchnia dna Ocean Atlantycki.
Skały te, na których dziś m.in. oglądamy ruiny zamku, wydobywały się z ziemi na dnie dawnego morza. - Obecnie podobne procesy wydobywania się płynnej magmy w warunkach podmorskich zachodzą m.in. na dnie Oceanu Atlantyckiego. 

Góra Zamkowa - lawy poduszkowe.
Góra Zamkowa od 12. 09. 1994r. jest rezerwatem przyrody, w którym chroni się na obszarze 21 ha bardzo rzadkie w kraju i zagrożone w Europie siedlisko przyrodnicze. 


 Góra Zamkowa.
Mamy tu stokowe jaworzyny i lasy lipowo-klonowe, grąd i kwaśną buczynę. W poszyciu lasu spotykamy również rzadkie rośliny: lilie złotogłów, czosnek niedźwiedzi, paprotnik kolczasty, układkę leśną. Łącznie spis flory rezerwatu obejmuje 161 gatunków.

Porwak piaskowcowy.
Po zapoznaniu się z walorami Góry Zamkowej, turysta może powędrować ze wsi Łupki zielonym szlakiem turystycznym Zamków Piastowskich, w kierunku znajdującego się tuż przy drodze z Łupek do Kleczy pomnika przyrody nieożywionej „Porwaki”.
Pomnik przyrody "Porwaki" wycieczka eksploracyjna Dzikich Sudetów przy Kominie Wulkanicznym.

W miejscu tym na bezimiennym wzgórzu oglądamy wyrobiska starych kamieniołomów bazaltu, z pięknie widocznym kominem wulkanicznym, a także jedyne w Polsce zjawisko słupowej oddzielności w piaskowcach.

Pomnik przyrody Porwaki.
W Sudetach skały piaskowcowe, które znalazły się w obrębie skał bazaltowych i wytworzyły słupową oddzielność oglądamy w czeskich i niemieckich Górach Łużyckich: Dutý kámen i Kleine Orgel[1].

Pomnik przyrody Porwaki.
 Białe Skały.
Z punktu widzenia geologicznego wycieczkę można rozszerzyć przechodząc całą ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną w obrębie góry Gniazdo (446m n.p.m.) zwiedzając, urwisko, z którego roztacza się piękny widok na Góry Kaczawskie i Karkonosze i dawny kamieniołom piaskowca Białe Skały oraz zarastające Izerskie Gołoborze (blokowisko piaskowców kwarcowych) .
 Białe Skały, stok opadający do urwiska kamieniołomu.
Położone w pobliżu pierwszych zabudowań wsi Klecza – Gniazdo, kryje w sobie jeszcze kilka tajemnic, o których turyści raczej nic nie wiedzą.
 Gniazdo kamieniołom piaskowca.
 Gniazdo kamieniołom piaskowca.
Mamy tu dawne urokliwe kamieniołomy piaskowca oraz szereg rozrzuconych na stokach skałek i bloków skalnych.
Gniazdo skałki piaskowcowe.
Znajdują się tu również skały z wyrzeźbionymi rytami przedstawiającymi: daty 1906, herb i butelkę z kieliszkiem. 
Gniazdo piaskowcowy blok: 1906 z butelką i kieliszkiem.
 
 Gniazdo kolejny blok z rytem.
 Gniazdo Schronisko podskalne namierzone w 2014r.
Ogólna eksploracja tego terenu, jaką przeprowadziłem wraz z Ryszardem Wieczorkiem w 2014r. dała też efekt w postaci namierzenia trzech rumowiskowych schronisk podskalnych, znajdujących się w piaskowcowych blokach osuwających się po stoku ku drodze: Łupki-Klecza.  
 Gniazdo ściany kamieniołomu nadające się do wspinaczki.
 Gniazdo eksploracyjna wspinaczka boulderingowa w wykonaniu Michała Cieplińskiego.
 Gniazdo ekstremalny kant w kamieniołomie.
Obecnie od kilku lat w rejonie góry Gniazdo, zarówno na piaskowcowych blokach, jak i też w starym kamieniołomie piaskowca wspinacze adoptują teren pod nowy rejon wspinaczkowo-bulderingowy. Miejmy nadzieję, że proces ten odbędzie się bez szkody dla przyrody i środowiska, i że wspinacze zadbają o ten piękny skrawek Sudetów Zachodnich jak solidni gospodarze. 
Ze swojej strony wszystkich miłośników rozmaitych atrakcji i piękna przyrody Sudetów, zapraszam na cykliczne wyjścia w góry w ramach wycieczek eksploracyjnych organizowanych przez Dzikie Sudety i Cafe Turystyczna.  - Kontakt:d.sudety@gmail.com
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek, Marian Bochynek
oraz zdjęcia z internetu.

[1] / Dutý kámen jest położony około 1km od szosy nr 13 w rejonie Drnovca, można doń dojść bez większego wysiłku szlakiem turystycznym, i warto, to uczynić, bo skały piaskowcowe, a zwłaszcza jedna z nich przyjmują tu ciekawą geologiczną formę. Piaskowiec podobnie jak w Górach Żytawskich, okolice Jonsdorfu – skała Kleine Orgel, rozpada się tu wachlarzowato niemal jak bazalt, tak rozłożone słupki, wyglądają bardzo ciekawie mają od 2 do 5cm szerokości a wysokość do 3m.W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY

4 komentarze:

 1. Każdy mądry wspinacz wie że należy zostawić miejsce takim jakie się zastało.
  A skały są bardzo urokliwe przypominają strukturą podparyskie Fontainebleau

  OdpowiedzUsuń
 2. Wpadłam właśnie na Twój post o wędrówce z Andrzejówki do Ruprechtický Špičák. Ile zajeła Ci ta trasa ? Bo myślę przedłużyć ją aż do Sokołowska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Ruprechtický Špičák dojdziesz do godziny szybkim marszem ok 45 minut. Pozdrawiam i miłej wędrówki.

   Usuń
 3. Nie układkę tylko ułudkę leśną :)
  A na Porwaki zawsze chciałem się wybrać. Niestety z Wro jest to kawał drogi.
  Pozdrawiam równie zakręconych na punkcie Sudetów! :)
  http://przyrodniczo.pl

  OdpowiedzUsuń