Translate

poniedziałek, 28 lipca 2014

Czernica i Trzy Siostry

 Wieża na Czernicy.
           Charakterystyczną cechą krajobrazu Gór Bialskich są stromo opadające ku krótkim i głęboko wciętym dolinom zbocza kopulastych i spłaszczonych szczytów. Jednym ze zworników jest centralnie usytuowany szczyt Czernicy (1083m n.p.m.), na którym obecnie wznosi się nowa drewniana wieża widokowa.

 Bielice Chata Cyborga.
Z Bielic na szczyt Czernicy (1083m n.p.m.), idziemy przez Płoskę (1035m n.p.m.) szlakiem żółtym około 1h,10min. Szlak turystyczny z Bielic jest jednym z najszybszych, jednakże trzeba tutaj zachować uwagę, gdyż bywają odcinki szlaku, gdzie służby leśne podczas wycinek i zwózki drewna zatarły drogę na tyle skutecznie, że łatwo jest zboczyć ze szlaku i pobłądzić. Sytuacja się nam poprawia dopiero, gdy wyjdziemy na powierzchnie zrównania, tzn. tuż przed Płoską.

 Góry Bialskie panoramy z Płoski (1035m n.p.m.).
Z Płoski na szczyt Czernicy jest już bardzo blisko, szlak prowadzi tutaj wśród młodego lasu świerkowego (niekiedy pojawiają się płaty kosodrzewiny), krajobraz jest raczej monotonny, charakterem przypomina wiele tras w Sudetach Wschodnich, gdzie kilometrami wędruje się wśród ciszy i zapomina o tym, co znajduje się na dole w świecie ludzkim. 

 Czernica i Płoska, widziana z Orlika.
Szczyt Czernicy (1083m n.p.m.), niewątpliwie zyskuje na znaczeniu w momencie, kiedy, to możemy wspiąć się na tutejszą wieżę widokową, bez tej atrakcji, z Czernicy widzielibyśmy jedynie znajdujące się tuż przy drodze świerki.

 Wieża widokowa na Czernicy.
Z Punktu widokowego podziwiamy panoramy Gór Bialskich, Masywu Śnieżnika z najwyższym Śnieżnikiem (1425m n.p.m.), panoramy Gór Złotych, Rychlebskich i Wysokiego Jesionika (Masyw Keprnika) oraz przy dobrej pogodzie dalsze partie Sudetów.

 Widok z Czernicy na Góry Złote i Jesioniki.

Czernica widok na Śnieżnik.
Czernica jest punktem, od którego rozchodzą się niemal w każdym kierunku szlaki turystyczne, co pozwala nam na obranie rozmaitych wariantów rozejścia się w kierunku Bielic, Starego i Nowego Gierałtowa, Stronia Śląskiego, a nawet i Bolesławowa.

Jedną z ciekawszych propozycji jest zejście w kierunku Przełęczy Dział (922m n.p.m.) i kontynuacja wycieczki przez grupę skalną Trzy Siostry. Te najciekawsze w Górach Bialskich skałki znajdują się około 200m od szlaku przy skrzyżowaniu szlaku niebieskiego z drogą leśną na wysokości ok. (800-825m n.p.m.). 


 Góry Bialskie - Trzy Siostry.

Trzy Siostry (Grenzfelsen), wcześniej nazywane Czterema Siostrami, to zgrupowanie jednej małej i trzech dużych skał o charakterze skalnej grzędy, długiej na ok. 33m i wysokiej na ok. 19 m. Skały znajdują się w świerkowym lesie, który w znacznej mierze już je zasłania, jednakże z ich wierzchołków roztacza się wciąż piękny widok na Góry Złote i Dolinę Białej Lądeckiej.

 Panorama z Trzech Sióstr w kierunku Białej Lądeckiej.

Trzy Siostry zbudowane są z gnejsów gierałtowskich i oddzielone są od siebie małymi przełęczami, którymi jeśli jesteśmy w miarę wygimnastykowani możemy wejść na ich wierzchołki. - Skała jest tu dość lita i to decyduje pewnie o tym, że wspinacze wyznaczyli tutaj szereg tras wspinaczkowych, o czym świadczą punkty asekuracyjne widoczne, także i od podnóża skał.

 Ławeczka przy skałkach.
Poniżej skał znajduje się także miejsce odpoczynkowe w postaci ławeczki z wymalowanymi nań polskimi nazwami Trzech Sióstr, nawiązującymi do legendy o smoku na Łyścu i skamieniałych kobietach. Legenda mówi o tym samym smoku, który mieszkając na szczycie pobliskiego Łyśca (964m n.p.m.) napadał na okoliczne wsie porywając ludzi i bydło. 

 Łąki nad Doliną Kobylnicy.

 Rosocha na Czernicy.
Kontynuując wycieczkę (już po zapoznaniu się z walorami Trzech Sióstr), możemy wrócić pieszo, schodząc do dróg leśnych i żółtego szlaku idącego dalej do Stronia Śląskiego. - Drugim wariantem jest powrót nieznakowaną Bialską Pętlą, trawersującą Gołogrzbiet od północy i wędrówka tą urokliwą leśną trasą do czerwonego szlaku schodzącego ze szczytu Czernicy, który następnie obok leśniczówki Czernica położonej w Dolinie Kobylicy (na malowniczej łące) schodzi do Starego Gierałtowa.
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek 


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 


2 komentarze:

  1. Warto dodać, że przesympatyczny pan, który zajmuje się budową wieży na Czernicy robi to w wolnym czasie, nakładem własnych środków. Dobrze, że Sudety mają takich swoich anonimowych stróżów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już od dawna mam zamiar się wybrać w tamte rejony Sudetów. :-)
    Dzięki za bardzo ciekawą relację.
    Pzdr.

    OdpowiedzUsuń