Translate

czwartek, 24 lipca 2014

Źródła Odry w Górach Odrzańskich

 Źródło Odry w Górach Odrzańskich.
          Pasmo Gór Odrzańskich, to najdalej na wschód wysunięte pasmo Sudetów, najwyższym szczytem jest tu Fidlův kopec (680 m), kolejno Strážisko (675 m), Radeška (671 m) i Strážná (641 m). Teren ten jest mało znany i odludny, ponieważ znajduje się tutaj liczący 327 km² poligon wojskowy (Vojenský újezd Libavá), który służył m.in. armii sowieckiej, obecnie jest to zona zamkniętą dla turystyki, której przekraczanie  może skutkować śmiercią lub kalectwem i wysoką karą grzywny. 

 Góry Odrzańskie widok od Bramy Morawskiej.

Góry Odrzańskie na wschodzie i południowym wschodzie dochodzą do położonej pomiędzy Sudetami, a Karpatami Bramy Morawskiej (Moravská brána), zaś od południowego zachodu opadają do Obniżenia Górnomorawskiego (Hornomoravský úval), zaś od zachodu graniczą z Niskim Jesionikiem.

 Kozlov w Górach Odrzańskich.

 Rosocha w Kozlovie.

Rzeka Odra ma swoje źródła niedaleko osady Kozlov na wysokości (633m n.p.m.). Z Kozlova położonego już prawie na wysoczyźnie dochodzimy w te miejsce czerwonym szlakiem turystycznym, wiodącym skrajem polany i następnie lasem świerkowym (zobacz film). W czasie ładnej pogody z rozległej łąki oglądamy położone za Bramą Morawską Karpaty, głównie partie czeskich Beskidów i dolinę rzeki Bečvy.

 Źródła Odry w Górach Odrzańskich.


 Widok na Karpaty z Bramy Morawskiej.
Natomiast równie interesujące widoki na Bramę Morawską, Sudety i Karpaty rozciągają się z miast i miejscowości położonych prostopadle do przesmyku pomiędzy Sudetami, a Karpatami np. z Prostejova i Prerova w Ołomunieckim Kraju. 

 Góry Odrzańskie.
Góry Odrzańskie porasta las mieszany z przewagą świerka, można się domyślać, że najbardziej dzikie ostępy tych gór znajdują się w niedostępnym górnym odcinku rzeki Odry, która zanim od swoich źródeł dopłynie do miejsca, gdzie można zacząć już spływ pontonami, czyli do Manovej luki, przepływa dużym łukiem przez środek zakazanej zony powstałego po II Wojnie Światowej, na wyludnionych terenach po ludności niemieckiej poligonu wojskowego Libava. 

 Odra druga najdłuższa rzeka w Polsce.
 
 Potštát w Górach Odrzańskich.
Ciekawą opcją jest też dotarcie z Budišov nad Budišovkou lub miasta Vitkov niebieskim szlakiem do górnego dzikiego odcinka rzeki Odry, która wypływa w odludnych Górach Odrzańskich i zanim wpłynie do Polski, toczy swoje wody przez 132km. przez terytorium Czeskiej Republiki.
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

1 komentarz:

  1. Dzięki. Świetny opis bardzo mało popularnego sudeckiego pasma.

    OdpowiedzUsuń