Translate

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Sudeckie zioła - Mak polny Mak polny-Park Krajobrazowy Chełmy.

        

 Właściwości lecznicze Maku polnego (Papaverrhoeas) mają płatki, które zbiera się z rozkwitających kwiatów od maja do sierpnia.

Działanie. Osłaniające na błony śluzowe górnych dróg oddechowych, łagodzi podrażnienia, ułatwia odkrztuszenie. Podawany dzieciom i młodzieży oraz osobom starszym uspokaja. Zewnętrznie odwar lub napar zmniejsza stany zapalne skóry.

 Mak polny,stanowisko Góry Kaczawskie.


Stosuje się w nieżytach jamy ustnej i gardła, w suchym kaszlu, bólu gardła i chrypce, w bezsenności. Można nim przemywać oczy w zapaleniu spojówek.

Mak polny,stanowisko Góry Kaczawskie.


Postacie leku: Odwar. 2 łyżki kwiatów zalać szklanką letniej wody. Ogrzewać do wrzenia, gotować pod przykryciem 2 minuty. Odstawić na 10 minut, przecedzić. Przy uporczywym kaszlu dorośli powinni pić po ¼ szklanki, dzieci 1-2 łyżki 4 razy dziennie.

Mak polny-Park Krajobrazowy Chełmy.
Ostrzeżenia. Może powodować nudności i senność, uprawa maku w Polsce wymaga zezwolenia. 


/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek 


Bibliografia: J.Kwaśniewska, K.Mikołajczyk - "Zbieramy zioła" oraz na podstawie wielu książek o ziołach.


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz