Translate

piątek, 27 grudnia 2013

Sudeckie zioła - Jemioła pospolita Jemioła pospolita.


   W medycynie wykorzystuje się niezdrewniałe szczyty pędów (Viscum album), zaś z dolnych części rośliny tylko liście zebrane od grudnia do marca. Grube łodygi i owoce oddziela się jako nieprzydatne. Jemiołę najlepiej zbierać z dębu, topoli i brzozy. 

Skład i działanie: Zawiera cholinę i jej estry, związki trójterpenowe, witaminę C i inne. Rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Działa również przeciwskurczowo, przeciwkrwotocznie i nasercowo. Wpływa ponadto na przemianę materii.

Jemioła pospolita.


Zastosowanie: korzystnie działa w nadciśnieniu, miażdżycy (skleroza), w zawrotach głowy, przyspieszonym biciu serca, uderzeniach krwi do głowy, oraz przedłużających się zbyt obfitych miesiączkach. Zewnętrznie stosuje się wyciąg z ziela jemioły do kąpieli tzw. nasiadówek w chorobach kobiecych. Jemioła działa ogólnie wzmacniająco, wzmaga pracę trzustki, wpływa regulująco na przemianę materii. 

Jemioła pospolita.
W celu działania leczniczego jemioły można połączyć ją ze skrzypem polnym, w sposób następujący: garść skrzypu na litr wody gotować pół godziny pod przykryciem i zasypać łyżką drobno pociętego ziela jemioły i odstawić do naciągania. Jest to dzienna dawka, która należy popijać małymi łykami i powoli. W przypadkach wymagających odwapnienia organizmu – do pożywienia należy dodawać płatki owsiane w ilości nie mniejszej, niż dwie łyżki dziennie, jako drugi oprócz skrzypu środek odwapniający.

Jemioła pospolita.
Do leczenia nowotworów stosuje się: jemiołę, łącznie z wąsami kukurydzy (zebrać surowiec od czerwca do sierpnia – suszyć w cieniu). Napar powinni popijać chorzy na nowotwory oraz nadciśnienie. Należy zażywać napar przez pół roku, na pół godziny przed trzema posiłkami. Kurację należy przerwać po pół roku i zrobić pół roczną przerwę, po czym kontynuować picie ziół, jeśli chory cierpi na złośliwą postać nowotworu. 

Jemioła pospolita.


Postać leku: Odwar: 2 łyżki stołowe ziela jemioły zalać 2 szklankami wody o temperaturze pokojowej i ogrzewać pod przykryciem przez pół godziny (nie dopuszczać do wrzenia). Przecedzić pić 3 razy dziennie po ¼ szklanki odwaru.

Jemioła pospolita.
Ostrzeżenia: Przedawkowana może wywołać wymioty, kolki, a nawet majaczenia i drgawki, owoce jemioły są słabo trujące.

Inne: Jemioła uważana była w wielu kulturach za roślinę magiczną, niekiedy przynoszącą szczęście, była też opisywana przez antropologów kultury J.G.Frazer, jako metafora - "Złota Gałąź" ukazująca specyfikę ludzkich religijnych zachowań, w których, to rozmaite kasty kapłańskie przejmowały funkcje zarządzające nad wrodzonymi lękami całych społeczeństw.

/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek

Bibliografia: J.Kwaśniewska, K.Mikołajczyk - "Zbieramy zioła" oraz na podstawie wielu książek o ziołach.W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz