Translate

czwartek, 29 sierpnia 2013

Sudeckie zioła - Dziurawiec zwyczajnyHypericum perforatum

   Surowcem leczniczym (Hypericum perforatum) są świeżo rozkwitające górne części łodyg o długości 25 cm, a także – świeże kwiaty. Ziele zawiera około 4% flawonoidów, do 1% olejku lotnego, do 12 % garbników, związki żywicowe i naftodwuantrony (m.in. hipercynę).

Zawarte w dziurawcu składniki działają przeciwskurczowo, uspokajająco, bakteriostatycznie, a hipercyna pełni funkcje katalizatora niektórych reakcji wewnątrzkomórkowych (m.in. ma wpływ na procesy biochemiczne w komórkach i narządach atakowanych przez nowotwory). Ziele Dziurawca zbiera się gdy roślina kwitnie; aby jej nie niszczyć, ścinamy szczyty kwitnących pędów, pozostawiając co najmniej 1/3 rośliny i bierzemy też pod uwagę aby nie deptać roślin i nie wyrywać ich z podłoża (zniszczymy w ten sposób stanowisko). Do zbierania dziurawca używamy ostrego noża lub starych nożyczek (wskazane są też rękawiczki). Suszymy ziele dziurawca w cieniu i przewiewie, w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni C.
 Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
Zastosowanie: lek w schorzeniach wątroby i przewodu pokarmowego, jak niedokwaśność żołądka, skurcze w przewodzie pokarmowym i pęcherzyku żółciowym, kamica żółciowa, zaburzenia czynnościowe wątroby, uszkodzenia wątroby przez związki toksyczne, ale także w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, migrenie, zaburzeniach równowagi nerwowej, psychozach okresowych, w zastojach krążenia obwodowego krwi. Jako lek pomocniczy stosuje się dziurawiec w zapaleniu stawów oraz w przewlekłym, postępującym gośćcu stawowym.

Postać leku: Napar – 2 łyżki ziela wsypać do termosu i zalać 2 i ½ szklanki wrzątku. Przykryć i odstawić na godzinę. Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki po jedzeniu jako środek rozkurczowy, a na godzinę przed jedzeniem jako żółciopędny.


Hypericum perforatum
Ostrzeżenia: Hipercyna zawarta w dziurawcu, uczula na promienie słoneczne nadfioletowe, zatem kurując się dziurawcem unikamy słońca, aby nie ulec poparzeniu, które może skończyć się porażeniem świetlnym. - Niekiedy zdarza się, że krowy na pastwiskach zjadają w upalne dni duże ilości dziurawca, co powoduje u nich pojawienie się na skórze przebarwień i pęcherzy. Dziurawca nie stosujemy przy używaniu tabletek antykoncepcyjnych niweluje on bowiem ich działanie...
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek


Bibliografia: J.Kwaśniewska, K.Mikołajczyk - "Zbieramy zioła" oraz na podstawie wielu książek o ziołach. 


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz