Translate

czwartek, 29 sierpnia 2013

Sudeckie zioła - Babka zwyczajnaPlantago major

  Surowcem zielarskim (Plantago maior) są liście zbierane bez ogonka w okresie kwitnienia od maja do września, które zawierają glukozyd, aukubinę, flawonoidy, garbniki, polisacharydy, kwas askrobinowy, sole mineralne i inne składniki.

Najczęściej świeży, zmiażdżony liść babki służy do nacierania miejsc pokłutych przez komary lub inne drobne insekty. Ból i obrzęk mijają bez śladu. Zawdzięcza się to m.in. cynkowi, w który babka jest bogata. Ponadto działanie przeciwzapalne w schorzeniach jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego. Sok ze świeżych liści stosuje przyspiesza gojenie ran. Stosuje się m.in. w nieżytach przewodu pokarmowego, wrzodach żołądka i dwunastnicy. Zewnętrznie okłady na uszkodzenia skóry i w zapaleniu spojówek.

 Babka zwyczajna stanowisko Góry Kaczawskie.
Napar: sporządzamy biorąc 1-2 łyżki liści na 2 szklanki wody; pić po pół szklanki 2-4 razy dziennie, lub stosować do okładów. Napar z suszonych liści babki pije się w niedostatecznym wydzielaniu lub braku kwasu solnego, w przewlekłych nieżytach żołądka i jelit, w stanach zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego. Okłady z naparu kładzie się na czyraki, na zakażone lub trudno gojące się rany, m.in. żylakowe. - Liście babki  są uważane za silny naturalny antybiotyk. Rozcieńczonym pół na pół naparem przemywa się oczy w zapaleniu spojówek.

Babka zwyczajna stanowisko Góry Kaczawskie.
Odwar: z liści. 1 łyżkę ziela zalać ½ szklanki ciepłej wody, ogrzewać do wrzenia, gotować pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po ½ szklanki w nieżycie jelit i biegunce. Można też stosować do płukania jamy ustnej i gardła oraz okładów na uszkodzoną skórę.

Babka zwyczajna stanowisko Góry Kaczawskie.
Inne: liście (Plantago maior), po odpowiednim przygotowaniu mogą być stosowane podobnie jak liście Mniszka lekarskiego do sałatek i zup wiosennych.

Ostrzeżenia. Brak. 
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek oraz rycina z Internetu.

Bibliografia: J.Kwaśniewska, K.Mikołajczyk - "Zbieramy zioła" oraz na podstawie wielu książek o ziołach.  


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz