Translate

czwartek, 11 lipca 2013

Sudeckie zioła - Macierzanka piaskowa
      Macierzanka piasakowa (Thymus serpyllum) występuje całymi skupiskami w lasach oraz miejscach silnie nasłonecznionych, piaszczystych i suchych, uprawiana jest także w ogrodach. Surowcem jest ziele, które zbiera się gdy zakwita od czerwca do września.

Skład chemiczny i działanie: Głównym składnikiem leczniczym jest olejek lotny zawierający linalol, terpineol, tymol, karwakrol i inne. Poza tym występują saponiny, garbniki, flawonoidy, gorycze. - Działa wykrztuśnie, ściągająco i odkażająco, polecana jest w nieżytach górnych dróg oddechowych, przy uporczywym kaszlu, w zaburzeniach przewodu pokarmowego – upośledzone trawienie, wzdęcia, kolki żołądkowe. Hamuje rozwój drobnoustrojów. Natomiast zewnętrznie macierzanki piaskowej używa się do płukania jamy ustnej i gardła, w postaci okładów w bólach reumatycznych, nerwobólach i na stłuczenia.

Macierzanka piaskowa Wzgórza Dziwiszowskie.
 
 Zbiór macierzanki.
Postacie leku: Napar. 1 łyżkę ziela zalać 1 i 1/2 szklanki wrzątku, zaparzać pod przykryciem 20 minut. Przecedzić, pić po ¼ szklanki 2-3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem jako lek zwiększający łaknienie lub po jedzeniu jako środek wiatropędny i wykrztuśny. Herbata z macierzanki ma wyjątkowo dobry smak.
Ostrzeżenia. Brak
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek i rycina z Internetu.

Bibliografia: J.Kwaśniewska, K.Mikołajczyk - "Zbieramy zioła" oraz na podstawie wielu książek o ziołach.  


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

1 komentarz:

  1. Macierzanka to również świetna przyprawa do mięs, zup i sera żółtego, szczelnie po wysuszeniu gdy można rozkruszyć liście, w aromacie podobna do tymianku. Przynajmniej ja tak jej używam. Dodam jeszcze że macierzanka rośnie często na mrowiskach lub w ich sąsiedztwie bo mrówki roznoszą jej nasiona.

    OdpowiedzUsuń