Translate

poniedziałek, 29 lipca 2013

Sudeckie zioła - Chaber bławatek

 Chaber z Płoszczyny.

    
 Do celów leczniczych wykorzystuje się zakwitające koszyczki kwiatowe (Centaurea cyanus), a następnie wyskubuje się z nich płatki. Zbiera się je w czerwcu.


Chaber bławatek jest bardzo popularnym lekiem w wielu krajach europejskich, gdzie podobnie, jak w Polsce – stosowany jest jako środek moczopędny w chorobach nerek i dróg moczowych, szczególnie przebiegających z obrzękami, oraz przeciwzapalny – jako lek o działaniu zewnętrznym – w postaci kompresów i płukań w zapaleniach spojówek i błon śluzowych, a także w łupieżu i grzybicy. Pole z chabrami
Ponadto stosuje się chaber w obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody i soli w organizmie, w stanach zapalnych miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej. 

 Łąka z chabrami Góry Kaczawskie


Postacie leku: Napar 1 łyżkę kwiatów zalać 1 szklanką wrzątku i pozostawić na 15 minut pod przykryciem. Odkryć, pozostawić na 15 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki między posiłkami jako środek moczopędny. Zewnętrznie do okładów na oczy i zmywania skóry.
Ostrzeżenia: brak.
/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek i foto z Internetu.Bibliografia: J.Kwaśniewska, K.Mikołajczyk - "Zbieramy zioła" oraz na podstawie wielu książek o ziołach.  


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz