Translate

sobota, 18 maja 2013

Sudeckie zioła - Sosna pospolita.Pędy sosny.

  Surowcem (Pinus silvestris) są pączki pojedyncze i korony, zbiera się je wczesną wiosną. O tej porze roku z pączków rozwijają się młode pędy tuż pod nasadą, wybierając nie dłuższe niż 5 cm, pokryte gęsto łuseczkami i żywicą.

Skład chemiczny i działanie: pączki zawierają olejek lotny, gorycz, żywicę, witaminę C, garbniki. Pędy i wierzchołki zawierają olejek lotny (pinen, limonen, octan bornylu). Pączki działają wykrztuśnie, napotnie i łagodnie moczopędnie. Pozostałe surowce również wykrztuśnie przeciwskurczowo i antyseptycznie. Sosna działa witaminizująco, także jest pomocna w nerwobólach i bólach reumatycznych.


 Sosna w tle Karkonosze.

Zastosowanie. Przetwory polecane są w schorzeniach górnych dróg oddechowych (szczególnie u dzieci i osób starszych) w tzw. chorobach przeziębieniowych. Odwary z sosny dodawane do kąpieli są środkiem oczyszczającym skórę i odświeżającym.Używa się do produkcji domowych nalewek.
 Sosna w Górach Bystrzyckich
 
Postacie leku. Odwar z pączków. 1/2 łyżki pączków zalać szklanka gorącej wody, gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić 1-3 łyżki 2-4 razy dziennie po jedzeniu jako środek wykrztuśny.

Ostrzeżenia. W zalecanych dawkach nie wywołuje skutków ubocznych.


/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek i Domningo, ilustracja z Internetu .

Bibliografia: J.Kwaśniewska, K.Mikołajczyk - "Zbieramy zioła" oraz na podstawie wielu książek o ziołach. W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz