Translate

piątek, 17 maja 2013

Sudeckie zioła - Brzoza brodawkowata     
   Surowcem ziołowym (Betula verrucosa) są: liście, pączki oraz sok brzozowy.

Zbiór  pączków odbywa się zimą lub wczesna wiosną. Wczesną wiosną również pozyskujemy sok brzozowy, natomiast zbiór liści odbywa się wówczas gdy liście młode, nie uzyskały jeszcze normalnej wielkości i są pokryte lepką żywicą. Liście obrywa się ręcznie i układa się w koszach bez ugniatania, gdyż łatwo się zlepiają i wtedy w suszeniu ciemnieją. Zebrane liście trzeba jak najszybciej rozkładać do suszenia.

Niegdyś za najcenniejsze uważano pączki brzozowe. Dziś wiadomo, że cenniejsze są liście. Zawierają do 1,5% flawonoidów, do 2,8% kwasu askrobinowego (wit C), do 9% garbników, do 3,2% saponiny, alkohole trójterpenowe, olekjek lotny, związki żywicowe i poliprenowe oraz sole mineralne. W pączkach natomiast znajdują się znaczne ilości ( do 5,3%) olejku lotnego, falwonoidy, związki żywicowe i niewiele soli minrelanych.

 Brzoza w tle Śnieżka w Karkonoszach.
Działanie: Napary z liści działają moczopędnie, łagodnie napotnie, ochronnie na miąższ wątroby, pobudzają wydzielanie żółci, zwiększają wydalanie z moczem jonów sodu i chloru. Podaje się też pomocniczo napary z liści brzozy w gośćcu i dnie, kamicy pęcherzowej i nerkowej, w niektórych chorobach skórnych, a także w schorzeniach spowodowanych niedoborem witaminy C. Flawonoidy powodują właśnie działanie moczopędne. Liście zawierają również azotan potasowy, ten wzmaga działanie flawonoidów. Z pączków brzozy przygotowuje się kąpiele skuteczne w leczeniu przewlekłych egzem. 

Brzoza w malarstwie -Agnieszka Kujawa B.
Sok brzozowy (oskoła), stosuje się jako środek na porost włosów i przeciw piegom, jako skuteczny lek w kamicy nerkowej i pęcherzowej oraz lek ogólnie wzmacniający.

Czyr brzozowy   (Innotus obliquus) Włóknouszek Ukośny inaczej Czyr Brzozowy (patrz Czyr), wzmaga mechanizmy obronne organizmu osłabionego chorobą nowotworową Długotrwałe podawanie wodnego wyciągu z tego grzyba powoduje wstrzymanie wzrostu tkanki nowotworowej oraz zmniejsza przerzuty.
Postacie leku: Napar z liści brzozowych. Łyżeczkę suszonych liści zalać szklanką wrzątku. Przykryć. Po 5 minutach odcedzić. Pić 3-4 razy dziennie małymi porcjami jako lek moczopędny i lekko napotny. Napar 2/ przepis: 2,3 łyżki ziół zalać 2 szklankami wrzątku. Gotować pod przykryciem przez 3 minuty. Odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek moczopędny, przeciwobrzękowy, przeciwzapalny. Napar 3/ z pączków: łyżeczkę pączków zalać szklanką wrzątku i pić 2 razy dziennie jako środek żółciopędny.

Ostrzeżenia. Brak, liść brzozy świetnie nadaję się na ziołową herbatę.
Tekst i foto /Jan Wieczorek/
Bibliografia: Na podstawie wielu książek o ziołolecznictwie. 

W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 

DZIKIE SUDETY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz