Translate

wtorek, 3 marca 2020

Sudeckie Zioła Podbiał Pospolity.


   
 
   Podbiał pospolity (Tussilago farfara), to bylina należąca do rodziny astrowatych, występująca w Europie, Azji i Afryce Pn. w Polsce jest to gatunek pospolity, znany z tego, że kwitnie już w okresie przedwiosennym pierwsze kwiaty mogą pojawić się już  w lutym, jednak masowo podbiał kwitnie w okresie od marca do maja. 

Podbiał pospolity.
Podbiał pospolity rośnie na glebach mało wymagających osuwiskach, skarpach, w strefie brzegowej jezior i rzek, na hałdach pokopalnianych, w dawnych kamieniołomach, piarżyskach, glebach gliniastych i kamienistych. 

Podbiał pospolity.
 Podbiał pospolity.
Podbiał pospolity ma charakterystyczne kwiaty barwy złocistożółtej. W ziołolecznictwie wykorzystuje się młode, ale już dobrze rozwinięte liście. Zbiera się je w marcu i kwietniu.

Działanie. Łagodzące podrażnienia, wykrztuśne, przeciwzapalne i nieznacznie przeciwbakteryjne. Stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych, przewlekłych zapaleniach oskrzeli, bólu gardła.

Podbiał pospolity.
Zewnętrznie – do obmywań i okładów  w łojotokowym zapaleniu skóry, stanach zapalnych skóry, oparzeniach słonecznych.

 Podbiał pospolity.
Postacie leku. Odwar. 1 łyżkę liści zalać 1 i ½  szklanki ciepłej wody, ogrzewać do wrzenia, gotować pod przykryciem przez 3 minuty. Odstawić na 10 minut, przecedzić pić 1/4 szklanki 3-5 razy dziennie między posiłkami przy kaszlu. Ten sam odwar można stosować do okładów na stłuczenia, siniaki.

 Podbiał pospolity.
Skład chemiczny i działanie: Liście zawierają śluz, olejek lotny, gorycze, garbniki, kwas galusowy, iralinę, cholinę i inne. Działają osłaniająco, wykrztuśnie i przeciw-kaszlowo.

Ostrzeżenia. Dawki większe od zalecanych mogą spowodować uszkodzenia wątroby.
/Jan Wieczorek/ 
Foto Jan Wieczorek i zdjęcia z internetu  

Bibliografia: J.Kwaśniewska, K.Mikołajczyk - "Zbieramy zioła" oraz na podstawie wielu książek o ziołach.W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
e-mail: d.sudety@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz