Translate

środa, 5 grudnia 2018

Příhrazské skály w Czeskim RajuPříhrazské skály.


    Mniej znaną atrakcją Czeskiego Raju położoną bezpośrednio nad wsią Příhrazy ok. 25 km na pn.- wsch. od Mladá Boleslav, jest skalne miasto Příhrazské skály.

Dla turystów z Polski miejsce, to w znacznej mierze pozostaje poza strefą zainteresowania, w pobliżu, jeśli już można spotkać Polaków, to albo na Drábskich světničkach, lub przy restauracji Krásna vyhlídka

Příhrazské skály.

Dojazd w Příhrazské skály od strony Turnova jest dość zawiły, ponieważ prowadzi przez szereg wiosek takich jak: Přepeře, Přišovice, Ždár do Příhrazy, gdzie znajduje się przy jednym z pensjonatów darmowy parking przy skrzyżowaniu szlaków turystycznych.

Příhrazy parking.
Pętla Příhrazské skály.
We wsi Příhrazy znajduje się też pole campingowe, które może posłużyć za miejsce wypadowe w rejon piaskowcowej platformy skalnej Mužský, w skład której wchodzi skalne miasto zwane Příhrazské skály. Wycieczka w ten rejon Czeskiego Raju, daje możliwość odpoczynku od tłumów turystów, w klasycznej scenerii piaskowcowych skał. 

Příhrazské skály.

Od parkingu w Příhrazy kierujemy się szlakiem czerwonym mijając domek i nieczynny obecnie pensjonat, za którym gwałtownie skręcamy do góry, aby schodkami wspiąć się już na stok, gdzie znajdują się pierwsze piaskowcowe skały m.in. Velká křížová věž, Svatodušní věž

Příhrazské skály.

Wspinając się wyżej po prawej stronie szlaku skały, które widzimy nabierają charakteru urwiska, możemy też podziwiać stąd piękne widoki na przeciwległy stok zerodowanej płyty piaskowcowej Příhrazskich skál, gdzie znajduje się m.in. osobliwa formacja skalna Kobylí hlava (391 metrów n.p.m.). - W skałach na pierwszym planie, pojawiają się okna skalne.

Příhrazské skály.
 
Příhrazské skály.

Příhrazské skály Kobylí hlava.Rezerwat przyrody Příhrazské skály, rozciąga się na ponad 519 hektarach, nie wszędzie jednak można wejść ze względu na bezpieczeństwo, jak i ochronę przyrody /kliknij i obejrzyj film/. Na terenie skalnego miasta mamy 178 piaskowcowych wież i licznych skalnych iglic. Na tutejsze skały można się wspinać, jednak panują tu odpowiednie rygory: zakaz wspinania bez karty klubu wspinaczkowego, w czasie sezonu lęgowego ptaków, po deszczu i z użyciem magnezji. 

Příhrazské skály.

Po podejściu stromym stokiem teren nieco nam się wyrównuje, kolejno szlak turystyczny w pięknym otoczeniu tutejszego lasu prowadzi nas przez piaskowcowe jary w rejon rozdroża - U Vežy.

Příhrazské skály.
Z tego miejsca dalej wędrujemy przez chwilę szlakiem żółtym do Hrážki, gdzie ponownie wchodzimy na szlak czerwony, który prowadzi nas teraz lasem przez piaskowcową wierzchowinę, po prawej stronie mijamy uskoki Krtoli.

Příhrazské skály.
 
Příhrazské skály.
W czasie drogi po lewej stronie pojawiają nam się rozległe łąki, które wykorzystywane są na pastwiska dla bydła i innych zwierząt, rosną tu także sady drzew owocowych.

Sad na Platformie piaskowcowej Mužský.
 Knedle ziemniaczane z ozorkami.
Idąc dalej przez las, dochodzimy do bardzo znanego i popularnego miejsca wśród czeskich turystów, czyli do restauracji - Na Krásnéj vyhlídce, gdzie możemy odpocząć i spożyć tradycyjny czeski posiłek. Miejsce jest tym bardziej godne uwagi gdyż z tarasu restauracji roztacza się tu piękny widok na Kozákov i staw Žabakor, a także i na znajdującą się nad Libercem górę Ještěd (1012m n.p.m.).
 Widok z tarasu restauracji na Krásnéj vyhlídce.
Nasza wycieczka od restauracji mogłaby być poszerzana o rozmaite warianty np. wejście na bazaltowy szczyt Mužský ze sztucznie wybranymi przez kamieniołomy jaskiniami bazaltowymi, lub też kontynuowanie trasy ku Drábskim světničkom jednakże wędrówka przez skalne miasto wymaga zatoczenia pętli, dlatego też od restauracji Na Krásnéj vyhlídce, kierujemy się czerwonym szlakiem Złotą Ścieżką Czeskiego Raju, tym razem wzdłuż stromych i skalistych krawędzi niekiedy nawet niezabezpieczonych barierami.

Příhrazské skály Złota Ścieżka Czeskiego Raju.
Po pewnym czasie docieramy do skrzyżowania Stará Hrada, gdzie kiedyś znajdował się XIII wieczny gródek. - Oglądamy też małą piaskowcową jaskinie. 

Příhrazské skály.
 
 Widok na staw Žabakor na pierwszym planie i znajdujący się w tle Ještěd.

Příhrazské skály.
Ze Złotej Ścieżki Czeskiego Raju podziwiamy z tzw. vychlidek piękne widoki na staw Žabakor na pierwszym planie i znajdujący się w tle Ještěd, Kopaninę, Černą Studnice, Trutnov, Všeň, Kozlov, Kozákov i Trosky. - Po zejściu po drabinkach, stromym stokiem schodzimy do parkingu w Příhrazach kończąc tzw. pętlę wiodąca dookoła Příhrazskich skál.

/ Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek i zdjęcia z Internetu. 


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 


1 komentarz:

  1. Rewelacja. Miejsca absolutnie warte poznania, nie tylko dla typowego maniaka a'la stołowogórskich klimatów.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń