Translate

sobota, 7 kwietnia 2018

Ukryte piękno Małe Sokoliki.

Bloki skalne na Rudziku.
 W bezpośrednim sąsiedztwie Rudaw Janowickich znajdują się Góry Sokole, które  sprowadzane są do dwóch charakterystycznych szczytów potocznie nazywanych „Biustem Lollobrigidy”. Jednakże Góry Sokole, to nie tylko Krzyżna Góra i Sokolik, ale i też pomniejsze szczyty znajdujące się w ich pobliżu, do których można powędrować z Karpnik, Trzcińska, Wojanowa i Bobrowa.  
 Góry Sokole w całości.


Góry Sokole ciągnące się od Karpnickiej Przełęczy (475m n.p.m.) do Wojanowa mają charakter wzniesień wyspowych, wyróżniamy w nich kolejno: Trzy Korony (525 m n.p.m.), Krzyżną Górę (654m n.p.m.), Sokolik (643m n.p.m.), Browarówkę (510m n.p.m.), Rudzika (500m n.p.m.), Łysą (490 i 482m n.p.m.) i Buczka (456m n.p.m.).

Widok z Rudzika na Sokolik i Krzyżyną Górę.
 Bobrów szlak zielony.
Rzadko odwiedzanym rejonem w obrębie Gór Sokolich, są tzw. Małe Sokoliki, które przypominają pomniejszoną Krzyżną Górę i Sokolika. 

Na Rudzika i Browarówkę, możemy wyruszyć z Karpnik lub Bobrowa, przy czym wycieczka z Bobrowa, jest opcją mniej uciążliwą, gdyż w początkowym fragmencie turysta wędruje tu zielonym szlakiem Zamków Piastowskich, który z Wojanowa biegnie w kierunku Schroniska Szwajcarka.

 Bobrów.


Zabytkowa karczma sądowa.
Wojanów i przylegający doń Bobrów stanowią ważny punkt na mapie atrakcji Doliny Pałaców i Ogrodów. W Wojanowie oglądamy pięknie wyremontowany pałac Wojanów, w Bobrowie, oprócz karczmy sądowej na uwagę zasługuje pozostający niestety w ruinie pałac Bobrów.   

 Pałac Wojanów.
 Pałac Wojanów.
Pałac w Wojanowie pierwotnie był renesansowym dworem z czterema narożnymi wieżami. Został wzniesiony w latach 1603-07 na siedzibę dla Nicolasa von Zedlitz. Po zniszczeniu przez Szwedów w następnym stuleciu przebudowano go w stylu barokowym, natomiast w 19-wieku zmieniono jego styl na neogotycki.

 Pałac Bobrów.


Drugi z pałaców w Bobrowie, powstały ok.1450r. pierwotnie był wieżą mieszkalną. W XVIw. Budowla została rozbudowana w stylu renesansowym dla rodu von Zedlitz, natomiast obecna bryła, to efekt przebudowy z końca 19-wieku. Oglądamy tu tzw. neorenesans północny dzieło architekta z Berlina P. Roetgera.

 Zielony szlak Zamków Piastowskich na odcinku Bobrów - Polana Imieninowa.


 Wierzby.
Wędrówkę w kierunku Małych Sokolików zaczynamy od pałacu w Bobrowie. - Na wstępie droga jest czytelna, idziemy zielonym szlakiem turystycznym i mijając Buczka (456m n.p.m.) zaliczanego do Gór Sokolich.
 Rudzik Skalna Rodzina.
Trasa ma tu charakter spacerowy, ale jeśli uwzględnić fakt, że teren obfituje tu w formy skalne, do których warto dotrzeć, to jasnym staje się, że powinniśmy przygotować się na ten górski spacer, tak samo jak na wycieczkę bardziej ambitną.

 Buczek z Polany Imieninowej.


Po minięciu Buczka i wyjściu z lasu dochodzimy do cichej i malowniczej Polanki Imieninowej (412 m n.p.m.), która znajduje się na zrównaniu terenu.

 Polana Imieninowa.


Z tego urokliwego miejsca widzimy niemal wszystkie szczyty Gór Sokolich, a także i znajdujące się dalej na horyzoncie Karkonosze z najwyższą w Sudetach Śnieżką (1603m n.p.m.) .

 Śnieżka widoczna z Polany Imieninowej.

Z Polanki Imieninowej podziwiamy najbliżej położonego po prawej Rudzika (500m n.p.m.), na którego szczycie widoczne są granitowe skałki, które są celem naszej wędrówki.

 Rudzik i Browarówka  widok z Polany Imieninowej.

 Droga trawersująca Rudzik.
W miejscu gdzie kończy się Polana Imieninowa, tuż przy zaczynającej się ścianie lasu, schodzimy już ze szlaku zielonego i skręcamy w prawo, w leśną drogę wspinająca się już na stoki Rudzika.

Samo dotarcie do skał wymusza jednak od nas opuszczenia dość wygodnej drogi i dojścia po stromym stoku na przełaj ku szczytowym skałom. 

 Skały na Rudziku.


Skały na Rudziku, to przede wszystkim Skalna Rodzina, czyli kilka wysokich i atrakcyjnych pod względem kształtów granitowych turni, wśród których wyróżniamy charakterystyczną formację: Tatę i Mamę, niejako patrzących na siebie; pomiędzy którymi to skałkami znajduje się trzecia mała turniczką – „skalne dziecko”. 

 Rudzik Skalna Rodzina.


Skalna Rodzina, to także teren wspinaczkowy, mamy tutaj głównie lite ściany, kominy i rysy.

 Skały na Rudziku.
Jednakże wspinacze bardzo rzadko się tu pojawiają gdyż granit ma tutaj fakturę gruboziarnistą: kruchą i nieprzyjemną do uprawiania komfortowej wspinaczki.

 Skały na Rudziku.
Z pewnością dlatego skały te są pomijane w najnowszych wspinaczkowych przewodnikach.     

 Rudzik Skalna Rodzina.


Na Rudziku oprócz charakterystycznej Skalnej Rodziny; schodząc ze szczytu w kierunku przełęczy z Browarówką, natrafiamy na szereg bezimiennych skał, które przyjmują głównie formy bastionów i pojedynczych bloków osuwających się grawitacyjnie ze stoku.

 Skały na Rudziku.Mamy tutaj również skalne jary o charakterze uroczyska. Generalnie cały teren jest tu dość skomplikowany, należy więc zachować ostrożność, aby nie skręcić np. nogi lub osunąć się ze skał, zwłaszcza gdy leży tu śnieg lub jest oblodzenie.

 Rudzik skalne wąwozy.


W jednym z jarów skalnych znajduje się 8-metrowa pseudokrasowa jaskinia -  schronisko podskalne W Rudziku.

 Widok z Rudzika na Krzywą Turnię i sukiennice na Sokoliku.


Po opuszczeniu skalnych jarów na Rudziku, możemy oczywiście wspiąć się na Browarówkę, na której, to jednak granitowe skałki występują już mniej licznie i nie przybierają już tak ładnych kształtów. 

 Browoarówka i Rudzik widziana od strony Karpnik.

 Schronisko w Rudziku.
W orientacji powrotnej wracamy do Bobrowa; lub z Browarówki schodzimy w dół w kierunku Karpnik i następnie kierujemy się polną bitą drogą z Karpnik do Bobrowa trawersując od podnóża Małe Sokoliki. - Pola, które przed nami się rozpościerają, są obszarem, na którym występują rzadkie minerały m.in: topaz i kamień księżycowy.      

/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

3 komentarze:

 1. "W bezpośrednim sąsiedztwie Rudaw Janowickich znajdują się Góry Sokole"? zawsze sądziłam, że G.Sokole są częścią Rudaw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo są. Autor zapewne miał na myśli główny grzbiet tych gór, ciągnący się od Przełęczy Kowarskiej, aż po okolicę Miedzianki i Janowic Wlk.
   Bardzo dobrze że ktoś wreszcie pisze o tych mniej popularnych, znanych głównie wspinaczom miejscach w Rudawach Janowickich.

   Usuń
 2. Już nie są...Nowy podział fizycznogeograficzny Polski z 2018 roku zalicza Góry Sokole do Kotliny Jeleniogórskiej...:)

  OdpowiedzUsuń