Translate

piątek, 15 września 2017

Karkonosze - Čertova Hora i Mumlawski Wodospad

Ručičky niedźwiedź.

    
       O wiele bardziej rozległą czeską część Karkonoszy dzielimy na część główną Západní Slezský hřbet - Východní Slezský hřbet i na biegnący równolegle do niej Český hřebet.

Český hřebet o dł. ok. 18km, położony jest w środkowej części Karkonoszy. Rozciąga się równolegle do Ślaskiego Grzbietu, a oddzielony jest od niego Doliną Mumlawy, Doliną Łaby(czes. Labský Důl) i Białej Łaby, które razem tworzą tzw. Semidoli oraz Obrzi dul. Grzbiet ciągnie się od szczytu Čertova hora (1020m n.p.m.), położonego na południe od Harrachowa na zachodzie do Studniční hory (1554 m n.p.m.) i Lučni hory (1555 m n.p.m.).

 Zachodnie Karkonosze - Kamiennik (1294m n.p.m.),  w dole Rýžoviště.

 Harrachov.
Punktem wypadowym w Dolinę Mumlawy oraz na Čertową horę jest miasto Harrachov, znany i popularny ośrodek sportów zimowych, który składa się z kilku osiedli, położonych w obniżeniu pomiędzy Karkonoszami, a  Górami Izerskimi, u zbiegu rzeki Izery i Mumlawy, Ryżiego potoku i Mielnicy.

 Harrachov.
Miasto Harrachov jest jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych w Czechach. Miasto położone jest tylko 4 km od granicy z Polską. Atrakcje miasta to: kompleks skoczni narciarskich na stoku Čertovej Hory (ze skocznią mamucią K-185), kompleks wyciągów narciarskich i tras zjazdowych oraz huta szkła i muzeum szkła, browar i kąpiel w piwnej łaźni.


 Harrachov.
Początki Harrachova, a ściśle osady Ryżoviszte sięgają okresu średniowiecza i wiążą się z poszukiwaniem złota. W XVII wieku, założono tak zwaną wędrująca hutę szkła, którą przenoszono z miejsca na miejsce, kolejno wokół huty powstała już osada zwana Harrachovem. - W XX wieku Harrachov stał się ośrodkiem turystycznym, wczasowiskiem i znanym ośrodkiem sportów zimowych.

 Harrachov.
Najważniejszym i najbardziej rzucającym się w oczy elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich Czertak zbudowany na zboczu Čertowej hory. - Pierwsza skocznia narciarska została w Harrachovie zbudowana w 1920 roku. Obecnie w mieście funkcjonuje osiem skoczni wraz z największymi obiektami o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucie K-185, na którym triumfował w 2004r Adam Małysz.

Mumlavský vodopád.

Mumlavský vodopád.
Mumlavský vodopád, w pobliżu, którego znajduje się schronisko – restauracja wycieczkowa  Mumlavska bouda, znajduje się w środkowej części biegu potoku Mumlawa, w Zachodnich Karkonoszach, ok. 1,5 km na wschód od Harrachowa.

Próg wodospadu ma tutaj ok. 10 m wysokości poniżej znajduje się kocioł eworsyjny. - Zimą przy dużych mrozach kaskada zamarza stając się lodospadem; kocioł eworsyjny pod wodospadem staje się wówczas atrakcyjnym miejscem dla morsów (patrz film o Harrachowie).

Granitowe progi na Mumlavie.
Jednak trzeba wiedzieć, że w Dolinie Mumlawy, którą poprowadzony jest niebieski szlak turystyczny oraz ścieżka edukacyjna dla dzieci, oprócz Mumlawskiego Wodospadu, oglądamy cały szereg naturalnych progów wodnych i kaskad. Mumlawa spływa tu po granitowej progach, a w jej korycie wytworzyły się liczne kotły eworsyjne zwane „Czarcimi Oczyma” (cz. Čertova oka). 

Vosecka bouda.
 Roślinność karkonoska.
Wycieczka w rejon Doliny Mumlavy, ma charakter spacerowy, oczywiście istnieje możliwość wydłużenia trasy i powędrowania z Harrachova Doliną Mumlavy, w kierunku skrzyżowania Krakonošova snídaně (szlaków niebieskiego i żółtego), do schroniska Vosecka bouda, położonego blisko granicy z Polską w pobliżu skały Twarożnik, skąd można przejść do Polski, natomiast drugi wariant, jaki oferuje nam szlak żółty, to skręt w prawo i podejście pod Zadni Plech (1210 m n.p.m.) i dojście do skrzyżowania Ručičky.  - Wędrując niebieskim szlakiem dojdziemy na Pańczawską Łąkę (Pančavská louka) i dalej do schroniska Labska bouda, położonego na krawędzi Kotla Łaby. 

 Wyciąg krzesełkowy na Čertową horę.

Będąc w Harrachovie, nie sposób wejść lub lepiej wjechać, lanovką, czyli wyciągiem na górującą nad miastem Čertowej hory (1020m n.p.m.).  - Warto, to uczynić głównie ze względów widokowych.

 Harrachov skocznie narciarskie na Čertowej horze.
Wjazd na górę trwa ok. 10-15 minut, podczas których pokonujemy ok. 350 metrów przewyższenia i przejeżdżamy w pobliżu monumentalnych skoczni narciarskich, dających z tej perspektywy wyobrażenie, z czym muszą się zmagać skoczkowie podczas najazdu i skoku na Czertaku.

Čertova hora.
Jak już wspominałem Čertova hora stanowi zachodnie zakończenie bocznego ramienia odchodzącego od Czeskiego Grzbietu (Lysa hora, Čertova pláň, Studená, Janova skála, Čertova hora).
Čertova hora widok na Harrachov i w kierunku Gór Izerskich.

Na jej szczycie znajduje się turystyczna bufeto-restauracja oraz kilka punktów widokowych, w tym vyhlídka na Harrachov, z której znakomicie widać polskie i czeskie Góry Izerskie i Karkonosze, m.in.: Mumlawski Wierch (1219m n.p.m.) i Kamiennik (1294m n.p.m.).

Warto też, zwłaszcza latem, kiedy nie ma kolizji, zejść nieco w dół od szczytu narciarską trasa zajadową, do punktu widokowego na Góry Izerskie i Špičák - Tanvaldský Špičák (831 m n.p.m.) oraz położone poniżej miejscowości Kořenov i Horní Polubný.

Čertova hora widok na Špičák oraz Kořenov i Horní Polubný.
Na dalekim planie widać stąd również Ještěd (1012m n.p.m.) oraz górę Klíč (759 m n.p.m.) w Górach Łużyckich.

Čertova hora widok na Zadni Plech (1210m n.p.m.).
Čertova hora widok na Szrenicę.
Po przeciwległej wschodniej stronie Čertowej hory, w miejscu gdzie znajduje się górna stacja wyciągu z Ryżoviste, odsłaniają się widoki na Szrenicę (1361m n.p.m.) i Violik (pol. Łabski Szczyt 1474m n.p.m.), widać stąd także Zadni Plech (1210m n.p.m.), a na dalekim planie znajdującą się nieco z boku Černą horę (1299 m n.p.m.).

 Čertova hora.
Ručički.
Z górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Čertowej horze, udajemy się na wycieczkę szlakiem niebieskim przez Janovą Skałę i rozdroże Studenov do skrzyżowania Ručičky. Latem jest to trasa dosyć mało uczęszczana, nieco monotonna, ale poprowadzona przez dosyć dobrze zachowany las, z niekiedy odsłaniającymi się na górskich łąkach widokami w kierunku położonych głęboko w dolinie Rokytnic nad Jizerou.

 Janova Skała.

Sama Janova skála sygnalizowana w folderach etc. jako punkt widokowy w masywie Czarciej Góry, przez rosnące w górę drzewa obecnie straciła walory widokowe, jednak należy do niej podejść ze względów geologicznych, oglądamy tutaj bowiem skały metamorficzne, tworzące dość szerokie skalisko.

 Studenov.
Znajdujace się dalej rozdroże Studenov, daje nam możliwość odpoczynku w trasie, znajduje się tu punkt gastronomiczny z piwem i przekąskami, podobnie zresztą jak w oddalonych kilka kilometrów dalej Ručičkach.

 Zlatá Vyhlídka.
- Poniżej rozdroża Studenov- (warto zejść w dół nieco od niebieskiego szlaku), znajduje się Zlatá Vyhlídka, z piękną panoramą na Rokytnice nad Jizerou.

Bufet na Ručičkach.
 Restauracja Zacisze.
W orientacji powrotnej od węzła szlaków na Ručičkach, wracamy do Harrachova przez dolinę Ryziego Potoku i dalej Rýžoviště, podziwiając od dołu strome stoki Čertowej hory jak i też stare regionalne zabudowania Harrachowa.
/Jan Wieczorek/
Foto:Jan Wieczorek 


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 
 

1 komentarz:

  1. W Harrachovie byłam kilka razy, wodospad Mumlawy jest bardzo malowniczy

    OdpowiedzUsuń