Translate

piątek, 21 kwietnia 2017

Czeski Raj - Drábské světničky
Drábské světničky.
             

              Położony w obrębie Sudetów Zachodnich, a także i poza nimi obszar tzw. Czeskiego Raju można podzielić na partie o charakterze górskim, czasem do złudzenia przypominające znane miejsca w Sudetach (Grzbiet Kozakovsky), jak i też Czeski Raj o charakterze wyżynnym znajdujący się już poza obrębem Sudetów. 
Drábské světničky.


 Drábské světničky.
Szczególna atrakcyjność tego miejsca powoduje, że warto skupić się na opisie tutejszych walorów, na które składają się urokliwe miasta skalne, zamki i pałace oraz bogate w zabytki miasta. Przyrodnicza ranga tego miejsca ma dla Czechów, ogromne znaczenie, dlatego też w roku 1955, utworzono tutaj pierwszy w CSSR obszar chronionego Krajobrazu, a w 2005 roku Czeski Raj włączono do europejskiej sieci geoparków  UNESCO.

Drábské světničky.
Fakt występowania na terenie Czeskiego Raju niezliczonej ilości skał, w tym kilku miast skalnych, powoduje, że jest to jeden z najpiękniejszych rejonów Czech, a także i całej Europy.

Drábské světničky, widoczne z okolic drogi E-65, w kierunku Pragi.
 Skałka przy parkingu i turystyczne rodzeństwo.
Jednym z mniej znanych dla Polaków skalnych miast Czeskiego Raju, są Drábské světničky, położone w pobliżu miasta Mnichovo Hradiště, do których najlepiej dotrzeć, dojeżdżając autem od drogi E-65; zjeżdżając z niej na miejscowość Kavčina, gdzie znajduje się mały parking i  węzeł szlaków turystycznych oraz prowadzona w sezonie mała gastronomia – (cz. Kiosek Pod Drabkama).

 Widok na drogę E-65, w tle Ralská pahorkatina.

Drábské světničky.
Rejon ten jest przez polskich turystów zazwyczaj pomijany, choć w pobliżu jego przebiega ruchliwa droga w stronę Pragi.

Odmienne niż Prachowskie Skały czy Hruboskalsko, Drábské světničky, stanowia dobry cel na kilkugodzinną wycieczkę, podczas której można podziwiać skały zbudowane z piaskowca, przyjmujące tutaj postać krawędzi, zbudowanej ze zbitych przedzielonych pokaźnych rozmiarów kominami i szczelinami.

Drábské světničky.

Drábské světničky.
Obszar Czeskiego Raju rozpościera się na terenach gdzie w dawnych epokach historii ziemi zachodziły rozmaite procesy; piaskowcowe skały, które podziwiamy m.in. na Drábskich světničkach były kiedyś dnem morza, podobnie jak tego samego rodzaju skały w Saskiej Szwajcarii, Górach Łużyckich, Adršpašskoteplickich skałach czy w naszych polskich Górach Stołowych.

Podążając od punktu wyjścia, czyli od parkingu pod  Drábskimi světničkami przy drodze 2689, gdzie znajduje się wspomniany - „Kiosek Pod Drabkama”, najpierw łagodnie przez las podchodzimy pod krawędź masywu, a następnie, stromo i przez partie schodów, wspinamy się wyznaczona trasą do góry, przechodząc przy tym przez ogromne szczeliny  i schroniska podskalne  Drábskich světniček.

Drábské světničky przeskok ze Strateny na Tucanaka..


Drábské světničky.
Oglądane po drodze skały, stanowią bardzo atrakcyjny teren wypoczynku dla czeskich wspinaczy piaskowcowych, którzy szczególnie cenią sobie ten rejon, z powodu łatwej dostępności, gdyż nawet po skończonej pracy, można tutaj miło spędzić czas, wspinając się na poszczególne turnie.

Turyści natomiast, po dojściu do kolejnego rozdroża szlaków turystycznych, położonego w centrum  Drábskich světniček, mogą nieodpłatnie, lecz na własną odpowiedzialność, również wejść na szczyty skał, gdyż znajdują się tutaj prowadzące na górę schody, a pomiędzy poszczególnymi turniami, na których znajdują się wybitne punkty widokowe, przerzucono mosty.

Drábské světničky.
Drábské světničky
 Schronisko podskalne.
Drábské světničky, stanowią także atrakcje natury historycznej, znajdują się tu bowiem pozostałości  po wybudowanym w skałach zespole umocnień z XIII wieku. Podziwiamy tutaj podczas wspinania się po skałach, jak na kilku piaskowcowych blokach wypreparowano pomieszczenia, pod trudną do zdobycia twierdze. Na skałach widoczne są również ślady po siedmiu drewnianych budowlach i sześciu konstrukcjach mostów, które łączyły poszczególne bloki. Dzięki korzystnemu położeniu i mistrzowskiemu wykorzystaniu mas skalnych, tworzących zasadniczą część umocnień, twierdza Drábské světničky przez długie lata pozostawała niezdobyta.

Drábské světničky.Drábské světničky.
Z tarasów widokowych Drábskich světniček widoczne są zarówno Sudety (Ještědsko-kozákovský hřbet i Góry Izerskie) jak i Płyta Północnoczeska z Wyżyną Ralską (cz. Ralská pahorkatina) oraz płyta Środkowoczeska itd.. W czasie dobrej przejrzystości przestrzeń, która jawi się tu przed ludzkimi oczami jest hiperprzestrzenna.

 Drábské světničky.
Po obejrzeniu dawnej warowni, od rozdroża szlaków w centrum skał, proponuje odbyć, uzupełniający całość ok. 40 minutowy spacer przez płaskowyż piaskowcowy, wzdłuż krawędzi uskoku, przez Studený průchod, do restauracji Krásná vyhlídka, gdzie można odpocząć i napić się czeskiego piwa z Czeskiego Raju oraz spożyć tradycyjny czeski obiad.

 Restauracja Krásná vyhlídka.
Studený průchod.
Krásná vyhlídka, jak sama nazwa mówi wiąże się z pięknym widokiem, który rozpościera się z tarasów restauracji, widać stąd miasto Turnov oraz wsie: Březina, Olšina, Žďár i rzucający się w oczy duży staw rybny czyli - rybník Žabakor, a na dalszym zamykającym planie poza górami należącymi do Czeskiego Raju, Karkonosze i Góry Izerskie.

W pobliżu Drábskich světniček i Krásnej vyhlídki, znajdują się również inne atrakcje, ale o tym już w innym artykule, traktującym o  Czeskim Raju. 
  

/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek, Ryszard Szombierski,
 Jan Žwak


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

2 komentarze:

 1. Fajnie że zawitał Pan również na peryferie Sudetów. Osobiście Sudety i położoną tuż za nimi Krainę Rudaw, uważam za najpiękniejsze i najbardziej złożone krajobrazowo i geologicznie zespoły górskie w tej części Europy. Tak na prawdę oferują nam one chyba wszystko, no może oprócz jedynie wysoko-alpejskich zespołów lodowcowych.
  Chętnie więc na pańskim blogu, oprócz informacji o wielu wspaniałych sudeckich pasmach, poczytał bym również o chociażby czeskim średniogórzu, Rudawach czy Górach Połabskich.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. janek PODAJ SWÓJ ADRES MAJLOWY

  pieczonka Tadeusz - 724866256, ruch040404@wp.pl

  OdpowiedzUsuń