Translate

poniedziałek, 27 lutego 2017

Spękane Skały - Wzgórza Bramy Lubawskiej Skały na Zadziernej.

         Miszkowice (niem.Michelsdorf uber Liebau), to mało znana wieś łańcuchowa położona we Wzgórzach Bramy Lubawskiej, w pobliżu sztucznego zbiornika na rzece Bóbr znanego, jako Jezioro Bukówka.

Miejscowość ta znana jest przede wszystkim przez mieszkańców Kamiennej Góry i Lubawki, którzy, to korzystając z weekendowego odpoczynku wybierają się nad Jezioro Bukówka oraz na wznoszący się nad nim szczyt Zadziernej (724m n.p.m.), z której rozpościerają się piękne panoramy Karkonoszy i  Wzgórz Bramy Lubawskiej.

 Mniszkowice.
W ostatnim czasie do Mniszkowic, zaczęli przyjeżdżać również goście z Czech, powodowani chęcią wspinania się na tutejszych skałach, które przez polskich wspinaczy przez szereg lat były zapomniane lub pomijane, jako mniej atrakcyjne.

 Spękane Skały przygotowanie szpeju do wspinania.
Spękane Skały w okresie niemieckim pomnik przyrody, znany, jako grupa skalna Fehrlestein, położone są blisko centrum Mniszkowic, na pd.-wsch. stoku Stróży (711m n.p.m.).

 Spękane Skały.

 Spękane Skały
Z polskich turystów, eksploratorów i wspinaczy mało kto, tu dociera, a to z tego względu, że informacje o tym miejscu są szczątkowe, a same skały przesłonięte są patrząc od drogi Jarkowice-Lubawka bukowym lasem. Grupa skalna znajduje się na wysokości ok.610-620m.

 Jezioro Bukówka i Szczepanowski Grzbiet.

Okolice Mniszkowic są na tyle atrakcyjne, że z powodzeniem można tu wynająć pokój w jakimś gospodarstwie agroturystycznym i przez kilka dni znakomicie wypoczywać.
   
Wartym zobaczenia jest szczyt Zadziernej, na której ciągnie się pasmo zlepieńcowych skałek o rozmaitej wysokości oraz Szczepanowski Grzbiet, na którym również spotykamy mnóstwo skał zlepieńcowych.


Natomiast Spękane Skały, to ciągnący się przez ok. 200 metrów opadający zerwami mur skalny, uskok, z którego w kilku miejscach z dawnych tarasów widokowych zwanych niegdyś jako „Neumann’s Ruh”, rozpościerają się widoki na Lasocki Grzbiet w Karkonoszach.  

 Spękane Skały wędkowanie eksploracyjne w zlepieńcu.

Jakość skały zlepieńcowej (porównywalna z Pasterskimi Skałami - Ziemia Kłodzka) pozwala fragmentami na uprawianie wspinaczki skalnej. 

 Spękane Skały.
 Mniszkowice owieczki.
Drogi wspinaczkowe zostały, tutaj wyznaczone głownie przez wspinaczy z czeskiego Trutnowa, choć wcześniej wspinacze z Polski sygnalizowali ten rejon, jako zdatny do eksploracji (Jan Wieczorek), to jednak prace w tym zakresie nie zostały podjęte, na szczęście w wyniku prac naszych sąsiadów z za miedzy mamy do dyspozycji nowy rejon wspinaczkowy, który ze względu na swoje walory jest także atrakcyjny dla turystów pragnących ciszy i spokoju.   
/Jan Wieczorek/ 
Foto:Joanna i Jan WieczorekW ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz