Translate

niedziela, 29 stycznia 2017

Skalne Miasta - Jiráskove skály

Jiráskove skály.      
  Jedną z mniej znanych opcji zwiedzania skalnych miast Broumovskiej vrchowiny, jest oglądanie mini skalnego miasta Jiraskowych skałek, znajdujących się w pobliżu wsi Skály w obrębie piaskowcowego masywu Adršpašsko-Teplickich skał zaliczanych do zachodniej części Gór Stołowych.


Jiráskove skály.

 Hrad Skaly.
Urokliwe Jiráskove skály, nazwę swą przybrały od wybitnego pisarza czeskiego Aloisa Jiraska, autora m.in.: „Starych Podań Czeskich” i powieści historycznych np., „Skaly”, który w swoich książkach pisał o powstaniu państwa Czeskiego jak i też między innymi o zamku Bischofstein, pochodzącym z 1393r, którego ruiny znajdują się w kulminacji Jiraszkowych Skał - Hrad Skály – Bischofstein.

 Teplice nad Metuji.

Najlepszym punktem wypadowym w ten rejon Sudetów, jest miasto Teplice nad Metují, skąd możemy do wsi Skały przybyć zarówno pieszo wędrując m.in. niebieskim szlakiem turystycznym, jak i też dojechać rowerem lub samochodem.

Skály.
 Jiráskove skály.

Zbudowane z piaskowca Jiráskove skály górują nad urokliwym Czernym Jeziorkiem w masywie szczytu Skály (694m n.p.m.). Jest, to miejsce głównie znane przez czeskich turystów, turyści z naszego kraju docierają tu już rzadziej, a to pewnie z tego powodu, że miejsce, to nie jest przystosowane do masowej turystyki; droga dojazdowa jest tu wąska, autokary miałyby tu z pewnością problem, a sama wioska, od której podchodzi się na zamek Skály i skałki, jak i też na najwyższy szczyt w masywie Adršpašsko-Teplickich skał Čáp (786m n.p.m.), jest jak gdyby na wysuniętej flance, gdyż w pewnym momencie kończy się tu droga asfaltowa (zakaz wjazdu), a zaczynają się drogi szutrowe - wiąże się to ze specyficzna budową geologiczną, związana z uskokami występującymi pomiędzy Adršpašsko-Teplickich skałami, a Zaworami.

 Widok z Jiraszkowych Skał w kierunku Gór Orlickich.


 Černé Jezerko.

Miejscowość Skály, ma klimat wioski letniskowej, rozciągają się stąd ciekawe widoki na Słupi skaly (771m n.p.m.), Čáp (786m n.p.m.), ale i także na znajdujące się za kuestami Jestřebí hory z najwyższym szczytem Žaltman (739 m n.p.m.). Najciekawszym zabytkiem miejscowości jest dawny pałacyk biskupów z Hradca Kralove zwanym Bischofstein (Biskupi Kamień), obecnie pełni role hotelu, w pobliżu, którego możemy zaparkować samochód i udać się w kierunku pobliskiego Czarnego Jeziorka.

Černé Jezerko.


Černé Jezerko nazwane tak od zabarwienia wody, znajduje się w niecce, którą można przejść dookoła, podziwiając zarazem jeziorko, jak i też znajdujące się przy nim skałki.

Jiráskove skály.
 Ruiny zamku Skaly.

Od Czarnego Jeziorka wspinamy się następnie ku zgrupowaniu Skał Jiráska, które podzielone są na dwie grupy formacji piaskowcowych, najbardziej znaną grupą, jest ta znajdująca się bezpośrednio nad Czarnym Jeziorkiem, z wkomponowanym w naturalny układ skał średniowiecznym zamkiem Skály (Bischofstein).

 Rzut zamku.
Podejście na punkt widokowy, znajdujący się na szczytowych skałach, prowadzi przez przygotowane odpowiednio drewniane schody; po drodze oglądamy tutaj skały piaskowcowe i tablice opisujące historie zamku Bischofstein.

 Piaskowcowe skały tworzą zamek Skály (Bischofstein).
Hrad Skály zbudowano pod koniec XIV wieku z wykorzystaniem naturalnych walorów miejsca. Podobnie jak na zamku Bolczów w Rudawach Janowickich, czy Zamku Chojnik koło Sobieszowa, oglądamy, tutaj pozostałości zamku osadzonego pomiędzy skałami.

Zamek Skály (Bischofstein).
Zamek Skály (Bischofstein).
Im wyżej wspinamy się do góry, tym wycieczka staje się coraz bardziej atrakcyjna, otaczają nas bowiem potężne bloki skał piaskowcowych, na które prowadzą wyznaczone przez wspinaczy drogi wspinaczkowe. My sami idąc pod górę przechodzimy kolejno na dziedziniec zamku i dalej przez wykute w skale schody i łuki wejściowe, wspinamy się na skałę piaskowcową, która pełniła niegdyś funkcje wieży.

Obecnie na szczycie tej skały znajduje się zabezpieczony barierkami punkt widokowy, z którego podziwiamy Góry Stołowe: Masyw Adršpašsko-Teplickich skał, wyizolowaną górę stołową Ostaš (700m n.p.m.), Broumowskie Ściany oraz Wielki i Mały Szczeliniec, widać stąd także Jestřebí hory (pol. Góry Jastrzębie) i Góry Orlickie.

 Punkt widokowy Hrad Skály.

 Widok w kierunku góry Ostaš, Broumowskich Ścian i Szczelinca Wielkiego. 

 Jiraskowe Skały bouldering.
- „Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 2 połowy XIV wieku. W czasie wojen husyckich ówczesny pan warowni Maciej Salava zajął dobra klasztorne zakonników z Broumowa. Potem przeszedł na stronę utrakwistów popierających Zygmunta Luksemburczyka, co zapewniło mu brak represji po zwycięstwie stronników cesarza w bitwie pod Lipanami. Syn Macieja wyprawiał się stąd na Śląsk w łupieżczych wyprawach, co spowodowało interwencję śląskich mieszczan u Jerzego z Podiebradów, który wyraził zgodę na zniszczenie zamku.” /op.cyt.czeskie strony internetowe/

  
/ Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek i Przemysław KalbrunW ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa alternatywa, dla chętnie odwiedzanej a niekiedy wręcz przeładowanej części Adrspassko-Teplickych skał. Sam mam wielką ochotę tam zawitać, bowiem trzy lata temu na te rejony już brakło mi czasu.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń