Translate

środa, 19 października 2016

Próg tektoniczny Przesiecka Góra Przesieka Wodospad Podgórnej.


             Położona malowniczo na przedpolu Karkonoszy w dolinie rzek: Podgórnej, Czerwienia i Myi Przesieka, słynie głównie ze znanego wszystkim Wodospadu Podgórnej, którego walory estetyczne doceniają nie tylko turyści, ale i także zwolennicy zimnej kąpieli pod wodospadem oraz slacklinierzy, którzy maja tu możliwość przejścia na linie nad ok. 10 metrowym jarem utworzonym przez wodospad. - Kliknij i zobacz film o Wodospadzie Podgórnej

 Przesieka - Kaskady Myi.

W pobliżu Przesieki watro również zobaczyć: kaskady Myi, Dolinę Czerwieni oraz szereg formacji skalnych: Dziurawa Skała, Waloński Kamień,Chybotek, w tym mało znane zgrupowania całych ciągów skał granitowych pomijanych przez odwiedzających tę miejscowość.   

 Dziurawy Kamień z widocznym schroniskiem podskalnym.Terenem wartym odwiedzenia, ze względów estetycznych i geomorfologicznych jest Przesiecka Górą 610 (m n.p.m.), a ściślej opadający do Przesieki jej południowy stok, na którym znajdują się dziesiątki granitowych bloków, baszt, murów i ambon skalnych, o niebagatelnej urodzie, znane głównie wspinaczom uprawiającym buldering. 

 Przesiecka Góra z Dziurawej Skały.


 Przesiecka Góra.

Miejsce te z racji podcięcia tektonicznego, przypomina nieco rezerwat Skałki Gorzeszowskie w Zaworach, tyle, że skałki na Przesieckiej Górze mają nieco mniejsze rozmiary i zamiast z piaskowca zbudowane są z granitu porfirowatego, poprzecinanego w wielu miejscach żyłami aplitu i kwarcu.

 Przesiecka Góra.

W rejon Przesieckiej Góry (niem. Gollner) najszybciej dostaniemy się z Przełęczy Zachełmskiej (585m n.p.m.), przez którą poprowadzony jest zielony szlak turystyczny. Od wymienionej przełęczy na przełaj lub leśnymi drogami, udajemy się najpierw na spłaszczony od tej strony szczyt Przesieckiej Góry, aby dojść do stromo opadającego ku południu stoku, na którym przez kilkaset metrów ciągną się granitowe formacje skalne (Schodki i bezimienne skały).

Przesiecka Góra.

Przesiecka Góra.


Przyglądając się skałom na Przesieckiej Górze zauważamy pewne rozróżnienia, najwięcej jest tu odizolowanych bloków granitowych, które odspoiły się od wyżej położonych formacji i grawitacyjnie pozsuwały się po stromym stoku.

Przesiecka Góra.
W strefie grzbietowej oglądamy granity, które tworzą niekiedy jakby grań, a także i wydłużone bloki.

Przesiecka Góra.Nieco niżej skały stają się wyższe, tu oprócz skalnych ambon, pojawiają się także wyizolowane ze wszystkich stron smukłe baszty, oraz skały podobne do kowadeł i grzybów skalnych. 

 Przesiecka Góra.


Ostatnią kategorie granitów stanowią na Przesieckiej Górze, ciągi skał w postaci murów i jarów granitowych, bardzo podobnych do form występujących np. w Czeskim Raju.
 
 Przesiecka Góra.

 
 Przesiecka Góra "skalny dinozaur".

 Kociołek wietrzeniowy.

Obszar Przesieckiej Góry, ukazuje nam piękny geologiczny krajobraz Pogórza Karkonoskiego z przejawami selektywnego wietrzenia, spękaniami poligonalnymi, ciosem granitowym, kociołkami wietrzeniowymi o oryginalnym niekiedy wyglądzie, jak i też schroniskami podskalnymi, okapami i szczelinami granitowymi.

Na zwiedzanie Przesieckiej Góry należy przeznaczyć kilka godzin, teren jest dość skomplikowany, należy więc ze sobą zabrać dobre buty turystyczne.  

 
Jan Wieczorek
/Foto: Jan Wieczorek/W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY

 

1 komentarz:

  1. I pomyśleć że przynajmniej kilka razy przechodziłem pobliskim zielonym szlakiem, a tuż obok było tak ciekawe miejsce. Ech...człowiek uczy się całe życie :)

    Ze swej strony mogę natomiast polecić znajdujące się koło Jagniątkowa formacje skalne zwane Basztami, nieco powyżej Wodospadu Wrzosówki (choć zapewne zna je Pan). Fajne i klimatyczne miejsce poza przeładowanymi turystycznymi szlakami.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń