Translate

czwartek, 21 maja 2015

Kopalnia węgla kamiennego "Jan Šverma" Žacléř Kopalnia"Jan Šverma".
      
  Położone na południowo-wschodnim skraju Karkonoszy miasteczko Žacléř, swoje początki wywodzi od założenia średniowiecznego grodu, a potem zamku, który miał za zadnie strzec szlaku handlowego prowadzącego przez Bramę Lubawską. - Z Polski w ten rejon Karkonoszy możemy dotrzeć z Lubawki, gdzie po przekroczeniu granicy we wsi Kralovec skręcamy w lewo w drogę 4081 do Žacléřa.

 Żaclerz Rychorskie náměsti.
W niewielkim Žacléřu, zwiedzamy zamek i dobrze zachowane historyczne centrum z Rychorskim  náměstí, barokową kolumną maryjną, ratuszem i kamienicami, w których mieści się muzeum z bogatą historią regionu, podziwiamy również barokowy kościół Najświętszej Trójcy oraz osiedle zabytkowych domków górniczych. 

Žacléř osiedle domków górniczych.
Historia wydobycia węgla kamiennego w okolicy Žacléřa, położonego na tutejszym terenie ma ponad 400-letnia historię, o czym możemy przekonać się zwiedzając „Skansen Górniczy Žacléř”, utworzony na terenie najstarszej kopalni węgla kamiennego w Czechach. 
Skansen górniczy Žacléř na terenie kopalni „Jan Šverma".
Na obszarze zamkniętej w 1992 roku kopalni „Jan Šverma", którą opiekuje się obecnie „GEMEC – UNION” a.s., turysta ma możliwość obejrzenia: budynków szybowych, pomieszczeń maszynowni, przebieralni oraz charakterystycznych wież wyciągowych szybów „Jan” i „Julia”. 

Skansen górniczy Žacléř na terenie kopalni „Jan Šverma".

Skansen górniczy Žacléř na terenie kopalni „Jan Šverma".
Zapierającą dech w piersiach atrakcją połączoną z podziwianiem pięknych krajobrazów Karkonoszy i Gór Kruczych (Vrani hory) jest możliwość wejścia na szczyt 52-metrowej wieży szybowej skąd zobaczymy cały teren kopalni oraz charakterystyczne szczyty Śnieżki (1603m n.p.m.) i  Královeckiego Špičáka  (881m n.p.m.). 

Widok na Góry Krucze - Vrani hory z wieży szybu kopalnianego.
Wejdziemy także do podziemnego kanału wentylacyjnego, w którym znajduje się główny wentylator górniczy szybu „Julia”. 

Skansen górniczy Žacléř na terenie kopalni „Jan Šverma"
W ekspozycji skansenu górniczego znajdują się również wydobyte z głębi ziemi skały z odciskami dawnych zwierząt i roślin, w tym okazałe pnie skamieniałych drzew.

Skamienieliny.
Skansen górniczy malowidło.
Historycznie węgiel kamienny w okolicach Žacléřa wydobywano już od 1570 roku, jednak prawdziwy rozwój wydobycia rozpoczął się dopiero w XVIII i XIX wieku. W latach 1853-1872 stopniowo powstały szyby Julia (53m głębokości) i Maria (186m głębokości).Oba szyby były wyposażone w maszynę wydobywczą o napędzie silnika parowego. 

Skansen górniczy Žacléř na terenie kopalni „Jan Šverma".
Oficjalnie nazwa kopalni Jan Šverma powstała w 1950r w efekcie połączenia kilku szybów. W latach 50. XX wieku rozpoczęto drążenie głównego szybu Jan, w tym czasie około 600 górników wydobywało od 200 do 250 tys. ton węgla rocznie. 

Skansen górniczy Žacléř na terenie kopalni „Jan Šverma".

Skansen Žacléř  przebieralnia.
Po transformacji ustrojowej w 1989 roku kopalnia stała się deficytowa, z przyczyn ekonomiczno-politycznych žacléřskie górnictwo po ponad 4 wiekach z dniem 31 grudnia 1992r. dobiegło końca.  - W zestawieniu ogólnym kilkaset metrów (głębokość kopalni dochodziła do kilometra) pod ziemią pozostało, oprócz zapasów węgla, wydrążonych ponad 77 km chodników i korytarzy o łącznej powierzchni 10 km2. Niestety chodniki położone głęboko pod ziemią są niedostępne, zostały one bowiem w ramach likwidacji wypełnione kurzawką. 

/Jan Wieczorek/
Foto:Jan Wieczorek


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz