Translate

czwartek, 9 kwietnia 2015

Zemská brána - Orlické hory.

Dzika Orlica.
 

  Jednym z mniej rozpoznanych przez polskich turystów obszarów w Sudetach są położone w Czechach Góry Orlickie (Orlické hory), będące najwyższym pasmem Sudetów Środkowych. 

Najwyższym szczytem całego pasma jest Velka Deštna (1115 m), natomiast na obszarze Polski, na około trzynastokilometrowym odcinku Gór Orlickich najwyższą wysokość osiąga Orlica (cz.Vrchmezi) - (1084m n.p.m.).

Zemská brána.

Zemská brána.
 Przejście graniczne w Mostowicach.
Niezwykle urokliwa środkowa część Gór Orlickich opada położonym na wschodzie 300-metrowym zrębem tektonicznym ku malowniczej Dolinie Dzikiej Orlicy. - Dzika Orlica (Divoka Orlice) i Cichą Orlicą (Ticha Orlice), to dwie najbardziej rozsławione wśród miłośników raftingu i kajakarstwa górskiego rzeki położone w Sudetach Środkowych. Spływ Dziką Orlicą zaczyna się nad miejscowością Orlicke Zahori, a kończy przy miasteczku  Albrechtice nad Orlici.

Dzika Orlica -Zemská brána.
W górnym odcinku Dzika Orlica możliwa jest do pokonania jedynie po roztopach, które następują wczesną wiosną, wówczas doświadczeni wodniacy mogą pokusić się o sforsowanie przełomu Dzikiej Orlicy i wyjątkowej urody „kanionu” - Zemska brana.

Dzika Orlica -Zemská brána.


Turyści piesi i zmotoryzowani oczywiście mogą zwiedzać „Přírodní rezervace Zemská brána” o każdej porze roku, prowadzi tutaj niebieski szlak turystyczny z Čiháka (nazwa Čihák pochodzi od czyhania na kupców, którzy po przekroczeniu granicy z towarem pragnęli unikać płacenia cła.), jak i też ścieżka dydaktyczna, o długości ok.13km. - Rozpoczyna się obok drogi do Bartošovic, prowadzi do Zemskiej brány i kończy się koło miejscowości Klášterec nad Orlicí.  

Dzika Orlica -Zemská brána.
Ziemska Brama, zaczyna się w miejscu gdzie rzeka Dzika Orlica dokonuje nagłego skrętu i wpływa do Czech. Koryto rzeki zwęża się tu ograniczone skalistymi stokami i skałami dochodzącymi do 40m, znajduje się tu wyjątkowy zabytek techniki tj.: kamienny most o jednym łuku, zbudowany przez czeskich i włoskich kamieniarzy w latach 1901-1903.

Pašerácká lávka.
W bystrym nurcie Dzikiej Orlicy podziwiamy ogromne bloki skalne, a nieco dalej można przejść przez Kładkę Przemytników (Pašerácká lávka), zbudowaną pierwotnie na potrzeby drwali i furmanów, a po I wojnie światowej nagminnie używaną przez granicznych przemytników. 

Klášterec nad Orlicí.
Wraz z nurtem Dzikiej Orlicy docieramy najpierw do  Kláštereca nad Orlicí, a następnie do miejscowości Pastviny, znajdującej się nad sztucznym zbiornikiem wodnym o tej samej nazwie. 

Vodni nadrazi Pastviny.
Klášterec nad Orlicí  jest to stara miejscowość, położona w dolinie Dzikiej Orlicy, która charakteryzuje się wąską i rozciągniętą zabudową. Z zabytków interesujący jest gotycki kościół św. Krzyża, na którego ścianie znajduje się malowidło z postaciami dwóch diabłów.

Vodni nadrazi Pastviny.
Vodni nadrazi Pastviny (długość zbiornika wynosi około 7 km, a jego powierzchnia osiąga 110 ha, tama ma wysokość 43m  i została wybudowana w latach 1932-38) w miesiącach letnich stanowi miejsce odpoczynku czeskich urlopowiczów, którzy spędzają tu czas korzystając z wodnych przystani, campingów, restauracji i zorganizowanych dookoła sztucznego jeziora szlaków turystycznych i rowerowych.
Restauracja nad zbiornikiem wodnym Pastviny ( wystrój szaletu męskiego). 

Klášterec nad Orlicí.
Od tamy na zbiorniku wodnym Pastviny, możemy udać się także na szczyt Studeny (720m n.p.m.), będący fragmentem wododziałowego grzbietu rozdzielającego doliny Dzikiej i Cichej Orlicy, gdzie znajdują się nadające do uprawiania wspinaczki Studenske skały sięgające do 20m wysokości.
 
/Jan Wieczorek/ 
Foto: Jan Wieczorek


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz