Translate

piątek, 20 marca 2015

Zaćmienie Słońca i Dąb Pokoju na Ulinie.
      
Ulina Dąb Pokoju zaćmienie.
     

   Piękno krajobrazu Gór Kaczawskich, polega na tym, że nie mamy tu jednego wału górskiego, lecz pejzaż na przemian pojawiających się grzbietów i znajdujących się pod nimi dolin oraz obniżeń. Najwyższe szczyty oczywiście nie mogą tutaj  przyprawić turystów o zawrót głowy, gdyż są z reguły łagodnie wyprofilowane, choć bywa, że czasem mają dość strome fragmenty, o czym wiedzą doskonale osoby uprawiające na tym obszarze biegi górskie. 

 Ulina widok na Karkonosze.
Sieć szlaków turystycznych wydaje się być w Górach Kaczawskich wyważona, choć w niektórych przypadkach, aż nasuwa się wyznaczenie logicznych tras do atrakcji, które pozostają nierozpoznawalne. Na terenie Gór Kaczawskich obecnie nie ma żadnego schroniska turystycznego, dookoła którego podobnie jak w okresie przynależności tych gór do Niemiec mógłby organizować się ruch turystyczny.

 Góry Sokole z Uliny.


Szczególnym punktem pozwalającym na podziwianie krajobrazu pozostają okolice Przełęczy Widok w Grzbiecie Południowym, gdzie niegdyś znajdowała się przystankowa gospoda Stephans Gasthaus, w której to zatrzymywały się dla odpoczynku i podziwiania widoku Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej dyliżanse kursujące na trasie Legnica - Jelenia Góra. Obecnie wiedzie tędy ruchliwa szosa nr 365, która pod względem widokowym należy do jednej z najpiękniejszych w całych Sudetach.

 Śnieżka z Uliny.

 Wschód na Ulinie.
Malowniczy szlak wiedzie także od Przełęczy Widok w kierunku Radomierza, tu Góry Kaczawskie, fragmentami przypominają krajobraz bieszczadzki. Natomiast mało kto dziś wie, że warto także zejść nieznakowanymi drogami na pobliskie szczyty takie jak Ulina (561m n.p.m.), by zobaczyć rozległe panoramy i móc nacieszyć się pięknem i dzikością przyrody.


 Dziwiszów z Uliny.

Położona nad dawną wsią letniskową Dziwiszowem Ulina (Ober Hofberg), leży w bocznym ramieniu Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich, podłoże geologiczne  stanowią tu ordowickie fyllity z kwarcytami otoczone przez staropaleozoiczne łupki zieleńcowe z soczewami ryolitów. Największą atrakcją jest tu jednak  potężna przestrzeń, stanowiąca dom dla dzikich zwierząt oraz rozległa panorama. 

 Ulina.

 Jan Wieczorek obraz -Miraże Kedaru.
Ulina Dąb Pokoju o wschodzie.

Po długich dziesięcioleciach  turystycznego zapomnienia, już prawie nikt nie zdaje sobie sprawy, że na Ulinie w okresie niemieckim znajdował się jeden z bardziej popularnych punktów widokowych: Muckenerplatz oraz o tym, że w późniejszym czasie niemieckie towarzystwo turystyczne „RGV” ustawiało na tym szczycie pawilon widokowy.


Oczywiście walory szczytu, choć nie biegnie tutaj żaden szlak turystyczny i nie ma tutaj żadnych budowli turystycznych pozostają wciąż niebagatelne. 

Ulina Dąb Pokoju o wschodzie.


Z racji tego, że Ulina nie jest porośnięta lasem, a jedynie znajdują się na jej stokach pojedyncze drzewa, w tym okazały pomnikowy Dąb Polny, zwany także Dębem Pokoju jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć głównie ze względu na rozległą panoramę Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej i niezapomniane wręcz zjawiskowe wschody słońca; zwłaszcza, gdy fotografujący ustawi się w pobliżu 20- metrowego starego Dęba Pokoju (Quercus robur) . 
 
 Dąb Pokoju i częściowe zaćmienie Słońca 20.03. 2015r.


 Dąb Pokoju i częściowe zaćmienie Słońca 20.03. 2015r.
 Dąb Pokoju i częściowe zaćmienie Słońca 20.03. 2015r.
Dąb Pokoju zaćmienie.


Do tego cudownego miejsca w Sudetach najszybciej dotrzemy ze wsi Dziwiszów (Ober Berbisdorf), a ściślej od pętli autobusowej MZK w Dziwiszowie, gdzie zatrzymuje się autobus linii nr.10. Kursujący od Dworca PKP w Jeleniej Górze. Kolejno pieszo maszerujemy do pierwszego ostrego zakrętu, a więc przez chwilę obecnie już ruchliwą szosą wspinającą się z Dziwiszowa ku przełęczy Widok. Na zakręcie odbijamy w prawo, w lekko wspinająca się do góry polną drogę, którą następnie kierujemy się na szczyt Uliny lub wariantami, trawersem dochodzimy do dębu szypułkowego na jej stokach.  

/Jan Wieczorek/
Foto: Jan WieczorekW ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

2 komentarze: