Translate

wtorek, 30 września 2014

Wodospad Jodłówki
 Wodospady Jodłówki.


              Borowice (Baberhäuser), są malowniczo położoną wioską, z której można odbyć kilka ciekawych i krótkich wycieczek po Karkonoszach jak i też Pogórzu Karkonoskim. Wieś będąca niegdyś osadą leśno-pasterską obecnie ma charakter letniskowy, znajdują się tu także obiekty, służące sportowcom przy zgrupowaniach treningowych. Historyczne początki Borowic sięgają okresu, kiedy, to wojny, związane z konfliktami religijnymi pomiędzy katolikami, a protestantami zmuszały np. mieszkańców Czech do emigracji na obszar Śląska. 

Borowice foto archiwalne.
Borowice zostały założone w 1644r. za sprawą szwajcarskiego cieśli Martina Marksteinera, który otrzymał schronienie w dobrach hr. von Schaffgotscha. 

Borowice foto archiwalne.
W krajobrazie Borowic do dziś widać, iż zabudowa miała tu charakter osady leśnej, możemy tu dostrzec pewne analogie, z zabudową Michałowic, czy z wioskami położonymi po czeskiej stronie Karkonoszy. Współcześnie w Borowicach zaciera się układ rozrzuconych w sporych odległościach od siebie domów,  na rzecz zwartej zabudowy (domek przy domku), pojawiła się tu także zabudowa hotelowo-sportowa. 

 Borowice.
Charakterystyczne dla Borowic są kamienne murki, odgradzające dawne pola, na których, to pasterze wypasali swój inwentarz, jak i też kilka zabytkowych starych domów pochodzących głównie z XIXw. 

 Borowice.
Komunikacyjnie Borowice położone są przy drodze z Podgórzyna, z którego można tu podjechać autobusem MZK (od strony Jeleniej Góry), wieś ma też połączenie z Sosnówką i Karpaczem Górnym, natomiast odchodzący od niej odcinek Drogi Sudeckiej, będącej pomysłem H.Göringa, dziś jest zamknięty dla ruchu. 

 Borowice trasa narciarska.
Przy budowie, tego odcinka Drogi Sudeckiej wykorzystywano pracę polskich więźniów z Górnego Śląska (ok 2 tysiące osób) oraz więźniów z Francji i ZSRR. Polscy i zagraniczni więźniowie umierali przy pracy z wycieczenia lub byli likwidowani przez SS-manów, pochowano ich w pobliżu Borowic na tzw. Cmentarzyku (38 symbolicznych grobów, na cmentarzu leży ok. 600 osób). 

Wodospady Jodłówki.


 Wodospady Jodłówki.
Jak wyżej pisałem z Borowic można udać się na wycieczki w Karkonosze i Pogórze Karkonoskie. Jedną z bardziej atrakcyjnych opcji jest wędrówka żółtym szlakiem od miejsca z wyciągiem orczykowym - Doliną Jodłówki i dalej do Karpacza Górnego lub Polany. Trasa nie jest wymagająca, a jeśli skrócić ją do zwiedzania jedynie Doliny Jodłówki, będzie bardzo przyjemnym spacerem. 


 Wodospady Jodłówki.

Dolina Jodłówki, tuż nad Borowicami tworzy zalesiony jar, środkiem którego płynie wartko Jodłówka. Na tym odcinku, ten górski potok przedziera się przez koryto złożone z granitowych bloków niekiedy dość sporych rozmiarów. 

Wodospady Jodłówki.
Na wysokości ok. (800m n.p.m.) oglądamy tu ciąg kaskad oraz mały mniej znany Wodospad Jodłówki (Tannwasserfall).

 Wodospady Jodłówki.
Potok Jodłówka liczy sobie ok. 2,6 km, a swoje źródła ma na Rykowisku poniżej Suszycy na wysokości ok. 980-1020m. Dolina Jodłówki podobnie jak dalsze okolice Borowic są jednym z tych obszarów w Karkonoszach, które pozostają na uboczu i dzięki temu emanują spokojem. 

/Jan Wieczorek/
Foto:Jan Wieczorek i archiwalne ze strony Borowice.pl 
Bibliografia: Marek Staffa - "Słownik geografii turystycznej Sudetów (T.3).

 

W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz