Translate

piątek, 8 marca 2013

Białe Skały w Górach Stołowych Białe Skały osady morskie.
  

  Białe Skały należą raczej do drugoplanowych atrakcji polskiej części Gór Stołowych, jednak warto je zobaczyć przede wszystkim z powodu wyjątkowo jasnej barwy skały piaskowcowej, przybierającej tu mleczno białe zabarwienie, które mocno kontrastuje z zielenią lasu.

Na Białe Skały położone na południowy wschód od Karłowa udajemy się żółtym szlakiem turystycznym, kierując się od parkingu położonego przy Lisiej Przełęczy w stronę Wielkiego Torfowiska Batorowskiego. 

Szlak w rejonie Białych Skał. 
Idąc tą drogą możemy zaznajomić się z rzeźbą i przyrodą Gór Stołowych, ponieważ znajdują się tu liczne tablice informacyjne ustawione przez służby Parku Narodowego. - Stoliwo górotworu, zostało w tym miejscu porozcinane w wyniku erozji, dlatego warto odejść choćby na chwilę do niektórych stanowisk (wyznaczone ścieżki i stanowiska), aby przekonać się na własne oczy, w jaki sposób zalewy wodne i procesy osadzania się piasku wpływały na kształt Gór Stołowych.

 Białe Skały - As Atu i Zielony Król.Skałki (dolne piaskowce ciosowe) mają tu po 20 /30 metrów wysokości i ciągną się na przestrzeni około jednego kilometra na wysokości około 780-800 m n.p.m. Część skał była niegdyś eksplorowana przez wspinaczy stąd nadano im oryginalne nazwy: Zielony Król, As Atu, Bubek, Zielona dama, Kibic, Zły itd.

 Białe Skały - Skat -1Karta i 2 Karta.
Obecnie w rejonie Białych Skał, podobnie jak w wielu innych miejscach w Górach Stołowych obowiązuje zakaz wspinania, ponieważ nadmierna eksploracja skalnych obiektów wchodzi w kolizję z zakresem działań ochronnych.
 

 Geostanowisko w Białych Skałach.
Skały zwłaszcza te zbudowane z mniej trwałego materiału, a takim jest piaskowiec, ulegają dodatkowej erozji pod wpływem czynnika ludzkiego. Kolejnym czynnikiem jest zakłócanie rytmu natury, jaki tu panuje; na powierzchni skał rosną, bowiem chronione mchy i porosty oraz co najważniejsze mają tu swoje siedliska rzadkie gatunki ptaków.

Białe Skały.W Górach Stołowych jest wiele pięknych miejsc godnych zobaczenia, dlatego chcąc bliżej poznać te pasmo, nie można ograniczyć się tylko do zaliczenia głównych atrakcji, do których, jak do Mekki zjeżdżają rzesze turystów. Naprawdę warto przyjechać, w te miejsca poza sezonem i zboczyć z głównej drogi, by zobaczyć bardziej odludne i dzikie tereny, wejść na jakiś trakt i  wczuć się w tutejszą przyrodę, by w spokoju móc odkrywać piękno, którego na szczęście jest tu jeszcze pod dostatkiem. 

 Krawędź Gór Stołowych w rejonie Skał Puchacza.
Takim urokliwym miejscem jest z pewnością położony na wysokości 849m n.p.m. wierzchołek Narożnika.  Można tu zobaczyć najmłodszą i najsilniej zerodowaną piaskowcową warstwę osadową. - Górne piaskowce ciosowe stanowią tu trzeci górny poziom stoliwa.

 Narożnik.

Piaskowcowe formacje Narożnika wznoszą się stromymi ścianami skalnymi nad Łężycami Górnymi. Krawędź stoliwa Gór Stołowych jest tu widoczna niemal podręcznikowo, uskok, który można tu zobaczyć pokazuje nam dokładnie, że Góry Stołowe, zbudowane są z płyt piaskowca. Z kulminacji szczytowej Narożnika w czasie bezchmurnej pogody można zobaczyć Wzgórza Lewińskie, Góry Orlickie i Bystrzyckie oraz położoną poniżej  Rogową Kopę 790 m n.p.m. z rozległą łąką górską, na której wystają małe skałki, do złudzenia przypominające krajobraz z dalekiej Afryki.  Jednak o Sawannie Łężyckiej i Błędnych Skałach wspomnę już w kolejnym z artykułów Dzikich Sudetów.  
Tekst i foto /Jan Wieczorek/


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz