Translate

czwartek, 2 sierpnia 2018

Sposób na upały sudecki kanioning



Przesieka canyoning.
  


  W okresie letnim, gdy upały doskwierają i przekraczają temperaturę 30 stopni turyści i eksploratorzy chodzący po górach w tym i po Sudetach zazwyczaj tęsknią za chwilą odpoczynku w zimnym basenie.  

Pewną formą pogodzenia aktywności typowo górskiej z przebywaniem w środowisku wodnym, jest wywodząca się ze speleologii dyscyplina sportowa zaliczana do sportów wodnych nazywana canyoningiem (pol. kanioning). 

 Tatry Dolina Kościeliska - Jaskinia Wodna Pod Pisaną.
Edgouard Alfred Martel.
Historyczne początki canyoningu ściśle łączą się z aktywnością jaskiniową, tj.: pokonywaniem przez grotołazów zalanych partii jaskiń, gdzie za pomocą technik jaskiniowych grotołazi podążali przez wąskie korytarze i pokonywali za pomocą lin podziemne wodospady, kotły eworsyjne, progi i szczeliny. – „Za początek kanioningu uważa się przejście jaskini Abîme de Bramabiau we Francji przez Edgouarda Alfreda Martela w 1888 roku. - Martel, uważany za ojca speleologii, zbadał także kilka innych sławnych kanionów: Gorges de Verdon, de Daluis i Kakaoueta.” 

 Karkonosze canyoning rejon Szklarskiej Poręby.

Ta mało znana w Polsce dyscyplina ma też wiele wspólnego ze wspinaczką, gdyż niekiedy w terenie pojawiają się przeszkody skalne, z którymi należy sobie poradzić przy pomocy technik alpinistycznych i rozmaitych stylów wspinania. 

 Karkonosze canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
Występują też w niej elementy skoków do wody, pływania i nurkowania, co czyni tą dyscyplinę bardzo urozmaiconą ale i wymagającą w ogólnym słowa tego znaczeniu. 

 Karkonosze canyoning rejon Przesieki.
Karkonosze kanioning.
Mimo, że canyoning znany jest w Europie i na Świecie, i jest spopularyzowany od lat 70, to w naszym kraju przez, to, że nie ma zbyt wiele możliwości do uprawiania tej dyscypliny pozostaje wciąż praktycznie nieznany, choć w Polsce garstka osób zajmuje się kanioningiem od lat 90.

 Karkonosze canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
W Polsce jest tylko kilka miejsc, gdzie można i to niekiedy za zezwoleniem uprawiać tę dyscyplinę np. Tatry (Dolina Roztoki Obszar TPN), jak i też Sudety, gdzie istnieje kilka potencjalnych koryt rzecznych dogodnych do uprawiania sudeckiego kanioningu z wyłączeniem oczywiście parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Karkonosze canyoning rejon Przesieki.
Gdy spojrzeć na Sudety całościowo, to zarówno w Polsce jak i w Czechach, są takie miejsca, gdzie można pokonać drogę wodną, tj.: dzikie koryto rzeczne w obrębie, której występują przełomy, ciasne przesmyki, kaskady, marmity i progi wodne, wodospady, jary i wąwozy.

 Karkonosze canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
Miejsca takie znajdujemy na obszarze Niskiego i Wysokiego Jesenika, Rychlebskich hor, Gór Bardzkich, Masywu Śnieżnika, Broumowskich Ścian,  Karkonoszy i Gór Izerskich. 

 Karkonosze canyoning rejon Szklarskiej Poręby.

Wiele z tych miejsc jest bardzo trudno dostępna znajduje się zazwyczaj w dzikim terenie o znacznym stopniu nachylenia stoków, pomiędzy którymi przepływają górskie strumienie, które okresowo przy dużych wezbraniach są wyjątkowo okazałe, ale i niebezpieczne.

Karkonosze canyoning rejon Przesieki.
Na świecie canyoning można uprawiać w krajach alpejskich (najbardziej znane trasy są w Ticino w Szwajcarii) oraz w Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Nepalu itd.. 

 Szwajcaria canyoning w rejonie Ticino.

Przesieka canyoning w wykonaniu Jacek Zadrużyński. 
Do profesjonalnego kanioningu potrzebne są: liny statyczne lub półstatyczne, kaski, rękawiczki, kombinezon neoprenowy chroniący przed zimną wodą i specjalnie zaprojektowane buty antypoślizgowe, paczki i torby linowe, uprząż wspinaczkowa, karabinki, przyrządy i punkty asekuracyjne. - Czasami w ekstremalnym kanioningu używa się kombinezonu dakronowego, który chroni ciało przed uszkodzeniami i okaleczeniami.

Canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
Podczas kanioningu uczestnik musi liczyć się z szeregiem zagrożeń i niebezpieczeństw: wypadek i trudności z ewakuacją z trudno dostępnego terenu, wychłodzenie, udar słoneczny, nagły przybór stanu wody, przeszkody wodne, ostre i śliskie skały, pułapki wodne typu kotły eworsyjne i szczeliny, z których bez pomocy sprzętu trudno jest  się człowiekowi wydostać… 

Karkonosze canyoning rejon Przesieki.
Najtrudniejsze przeszkody takie jak wysokie wodospady pokonuje się na linach, natomiast gdy konfiguracja koryta rzeki na to pozwala, możliwe są też skoki i zsunięcia do wody z wysokości.

Canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
Przy czym w tym wypadku należy zawsze wcześniej rozpoznać, co znajduje się poniżej, gdyż dno rzeki zmienia się bardzo szybko i można poobijać się o głazy lub nabić na zanurzoną w toni wodnej żerdź. 
Canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
Zanurzenie w wodzie może też prowadzić do narażenia na choroby takie jak choroba Weila (Leptospiroza), zapalenie skóry i zapalenie żołądka i jelit.  - Należy unikać spożywania wody i brać prysznic bezpośrednio po canyoningu lub chodzeniu po wąwozie. 

Canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
W raz z rozwojem canyoningu, coraz więcej osób chce nauczyć się umiejętności potrzebnych do bezpiecznego zejścia do kanionów.

 Dzikie Sudety Canyoning.
Istnieje kilka renomowanych organizacji, które oferują obecnie klasom różne formy; niektóre organizacje szkolą organizacje, które oferują certyfikaty, podczas gdy inne komercyjne operacje oferują zajęcia oprócz czysto rekreacyjnych wycieczek z przewodnikiem. Ten ostatni model jest szczególnie popularny w miejscach turystycznych na całym świecie, takich jak Kostaryka, Hawaje, Filipiny i Utah w USA.

Canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
Canyoning rejon Szklarskiej Poręby.
Większość programów ma wiele poziomów klas umiejętności. Najniższe poziomy zwykle obejmują podstawy takie jak zjazdy, praca na linie, nawigacja, identyfikacja sprzętu i odzieży oraz konfiguracje zjazdów. Wyższe poziomy obejmują bardziej złożone sytuacje, takie jak budowanie stanowisk i wdrażanie strategii, jak zejść do różnych typów kanionów. Inne klasy wyższego poziomu i specjalności zazwyczaj obejmują sytuacje ratunkowe, udzielanie pierwszej pomocy oraz szybkie i spektakularne pokonywanie ekstremalnych kanionów.

Canyoning rejon Szklarskiej Poręby.

Canyoning Szklarska Poręba.
Uprawianie sudeckiego kanioningu, nie jest obarczone potężną dozą ryzyka, istnieje kilka "tras", na których każdy zdrowy człowiek może sobie poradzić przy spełnieniu wymogów bezpieczeństwa, najpiękniejsze odcinki w Sudetach Zachodnich znajdują się w okolicy Borowic (patrz film), Przesieki (patrz film) i Szklarskiej Poręby (patrz film).  


/ Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek i Krzysztof Wrona 


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

3 komentarze:

  1. Interesujące, choć też ryzykowne. Ale w sumie każda forma aktywności górskiej, łączy się z jakimś tam ryzykiem. Wie to każdy, kto ją praktykuje.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. A tak na co dzień, to jak radzicie sobie z upałami? Dla mnie są bardzo męczące, człowiekowi nic się nie chce. Tak sobie pomyślałam, że klimy nie założę, ale może dobrym zakupem byłby wentylator. W sklepie https://interblue.pl/wentylatory-biurkowe-i-podlogowe,c,161/ znalazłam różne typy. Nawet nie są drogie.

    OdpowiedzUsuń