Translate

środa, 4 stycznia 2017

Zwalisko - Izerskie Garby - Wysoka Kopa Kwarc Izerskie Garby.

             Położone w połowie drogi pomiędzy Świeradowem-Zdrój, a Szklarską Porębą Rozdroże Izerskie (767m n.p.m.), o którym już wspominałem w artykule o Kamienicy (974m n.p.m.) stanowi węzeł dróg i szlaków turystycznych, z którego możemy poznawać walory Grzbietu Wysokiego i Grzbietu Kamienickiego. Jest, to szerokie siodło, przełęcz, przez, którą przebiega również droga wojewódzka nr 44 ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdrój.  
 Izerskie Garby z rejonu Rozdroża Izerskiego.

W okresie niemieckim na Rozdrożu Izerskim funkcjonowało schronisko Ludwigsbaude, będące ważnym czynnikiem propagowania turystyki w tej części Gór Izerskich. Obecnie na Rozdrożu Izerskim oglądamy nieuporządkowany do końca teren i dwa place parkingowe, przy których można zostawić samochód. Turyści najczęściej przesiadają się tutaj na rowery, lub idą stąd pieszo na Zwalisko bądź w kierunku Hali Izerskiej. 

 Rowerzysta na trasie w Izerach podjazd pod Wysoką Kopę.
 Izerskie Garby - kamieniołom Stanisław.
W kolejnej opcji uwzględniającej wyjście w góry z tego miejsca, opisze miejsca znane takie jak szczyt Zwalisko (1047m n.p.m.) i najwyższą w całych Górach Izerskich Wysoką Kopę osiągającą (1126 m n.p.m.), jednakże z racji tego, że szczególnie interesujące są miejsca mniej znane w kilku zdaniach przybliżę także świat izerskich podziemi, znajdujący się pod Izerskimi Garbami (1084m n.p.m.).

 Podejście na Rozdroże pod Zwaliskiem (1010m n.p.m.).
Z Rozdroża Izerskiego udajemy się więc najpierw znakami zielonym i żółtym w kierunku widocznych stąd Izerskich Garbów, a ściślej do rozwidlenia szlaków, gdyż szlak żółty, którym będziemy wracać odchodzi w prawo, a szlak zielony kieruje się w lewo, wspinając się na Rozdroże pod Zwaliskiem (1010m n.p.m.).
 
 Hornfelsowe skałki na Zwalisku.
 Skały na Zwalisku.
W opisywanej trasie nie byłoby nic odkrywczego i zaskakującego, gdyż wariant ten jest przecież przemierzany od dziesiątek lat i opisywany w szeregu przewodnikach i artykułach. Jednakże dla osób pasjonujących się Sudetami, faktem wiadomym jest, że od rejonu wierzchołka Izerskich Garbów, poprzez znajdujący się poniżej zarastający młodym lasem stary kamieniołom, ciągnie się ok. 10-kilometrowa żyła kwarcu, która podąża dalej pod ziemią w kierunku Kamienickiego Grzbietu. Zatem opisywany rejon Grzbietu Wysokiego, to jeden z najciekawszy pod względem geologicznym fragment Sudetów Zachodnich, mamy tutaj, bowiem strefę termicznego przeobrażenia skał na kontakcie z granitem karkonoskim, skałki hornfelsowe, oraz prawdopodobnie najdłuższą w Polsce żyłę kwarcu, eksploatowaną przez lata w najwyżej położonej w środkowej Europie kopalni Stanisław.  

 Izerskie Garby Kopalnia Stanisław.
 Walenty Swiderski w Sztolni nr.II.
- Obecnie kopalnia jest nieczynna, choć posiada właściciela, więc należy, brać pod uwagę, że wejście na obszar kamieniołomu jest w konflikcie ze statusem prawnym.

Dla eksploratorów najciekawszym miejscem jest jednak znajdująca się ok. 1,5km w linii prostej od kamieniołomu Stanisław - Sztolnia nr II, wydrążona w latach 1960-61. Obiekt ten znajduje się nad starym kamieniołomem zamkniętym w latach 80-tych, znajdującym się tuż przy zielonym szlaku idącym do Rozdroża pod Zwaliskiem (1010m n.p.m.). 

 Jan Wieczorek w Sztolni nr II. pod Izerskimi Garbami.
Uwaga - eksploracja tego obiektu wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, gdyż w początkowych partiach sztolnia jest zalana wodą na głębokość ok. 1,5m.
 Sztolnia nr II artefakty pokopalniane.
Generalnie jest, to obiekt, w którym bez odpowiedniego rozeznania w terenie, łatwo można ulec skaleczeniu lub wypadkowi, znajdują się tutaj, bowiem pozostałości po wyposażeniu sztolni, na które można się nadziać niczym na wystające w deskach gwoździe. 

 Sztolnia nr II koniec odcinka zalanego wodą.
Sztolnia nr II pod Izerskimi Garbami osiąga długość 360m, przemierzamy tutaj głównie częściowo zalany wodą korytarz główny oraz odchodzące od niego chodniki boczne na 45, 100, 140 i 200- setnym metrze, które niekiedy grożą obwałami mas skalnych. 

 Przemysław Kalbrun i Krzysztof Majsner w Sztolni nr II  - Izerskie Garby.
 Nocki duże w Sztolni nr II.
W obiekcie oglądamy kwarc żyłowy, hornfels, skarn i skałę gnejsową oraz pozostałości drewnianej i betonowej obudowy górniczej, ciekawy świat lokalnej fauny (owady, płazy i nietoperze), ściany pokryte są tutaj niekiedy pleśniami, a na niektórych zbutwiałych fragmentach drewna bez dostępu światła rosną tutaj ciekawe gatunki grzybów.  

 Sztolnia nr II i podziemne "prawdziwki".
Numer porządkowy sztolni, wskazuje, że w rejonie Izerskich Garbów istniała również sztolnia nr I, znajdowała się ona wyżej w Kamieniołomie Stanisław, gdzie została zniszczona w wyniku eksploatacji kwarcu.  
 Jan Wieczorek i Michał Bochynek i sztolniowy Nautilus.

 Izerskie Garby kamieniołom kwarcu.
Zarówno w sztolniach jak i w kamieniołomie pozyskiwano kwarc, który wykorzystywano w przemyśle: szklarskim, hutniczym i elektronicznym. Tutejszy kwarc odznacza się, bowiem dużą zawartością krzemionki od 97 do 100%. 

 Hornfelsowe skały na Zwalisku miejsce eksploracji dawnych Walonów.
O tym, że jest to bogate miejsce w ten surowiec, wiedzieli już Walonowie, którzy na tym obszarze szukali złota i kamieni szlachetnych, natomiast w okresie powojennym na miejscu istniejącej wcześniej niemieckiej kopalni, utworzono w latach 50-tych przedsiębiorstwo, które już na skale przemysłową zaczęło pozyskiwać kwarc w roku 1958, jako surowiec, przez około 50 lat. Ostatecznie jak wskazują  dane „w 2001 r. Kopalnia Kwarcu „Stanisław została sprzedana przez firmę JKSM Sp.J., Dolnośląskiej Spółce Inwestycyjnej SA, jednej ze spółek KGHM. Nowy właściciel „PeBeKa S.A. Lubin" nie podjął wydobycia z uwagi na nieopłacalność, związaną z trudnymi warunkami oraz sezonowością – prace górnicze można prowadzić właściwie tylko w ciepłej części roku. ” /Za Wikipedia/

 Kryształ Górski Kopalnia Stanisław kolekcja J.Wieczorek (lata90).
Kopalnia Stanisław, ceniona jest głównie przez geologów i zbieraczy minerałów, którzy szukają tutaj głównie na obrzeżach skały kwarcowej, w hornfelsach i skarnach rozmaitych minerałów: kryształ górski, kwarc żelazisty, stilbit, wollastonit itd. 

 Izerskie Garby - szczotka kwarcu pokryta nalotem żelazistym.
Turyści, którzy wiedzą o tych ciekawostkach geologicznych, tym bardziej z zaciekawieniem powinni udać się w rejon Zwaliska 1047m n.p.m., na którym oglądamy ciekawe hornfelsowe formy skalne: Skarbki, Wieczorny Zamek i Skalną Bramę. 

 Zwalisko skałki hornfelsowe.
Zwalisko słynie również z widoków, widać stąd pobliski kamieniołom Stanisław, Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Przedgórze Sudeckie i Góry Izerskie. Legenda mówi, iż znajdował się tu tajemniczy zamek, zamieniony w wyniku czarów w skały, w których znajdują się ukryte skarby.

 Panorama na Karkonosze ze Zwaliska.
W dalszej orientacji ze Zwaliska udajemy się czerwonym szlakiem, trawersem mijając Izerskie Garby w Masyw Zielonej Kopy, a ściślej, zdobywamy wchodzący w jej skład najwyższy szczyt Gór Izerskich Wysoką Kopę (1126m n.p.m.).

 Wysoka Kopa.

 Wełnianka.
 Wiata w pobliżu Wysokiej Kopy.
Obecnie w odróżnieniu od lat ubiegłych wejście na ten szczyt nie stanowi problemu, gdyż od drewnianej wiaty ustawionej przy czerwonym szlaku dla turystów, prowadzi tutaj wśród podmokłego terenu (łąki z wełniankami) ścieżka, którą po ok. 10 minutach docieramy na rozległy – płaski wierzchołek. 

 Widok z Wysokiej Kopy w kierunku Czertowej hory.
Widoki z Wysokiej Kopy obejmują głównie Karkonosze oraz Góry Izerskie, jednak, aby zobaczyć panoramę należy zejść nieco na wschód od szczytu.

 Czerwony Szlak wiodący przez Masyw Zielonej Kopy.
Na hiperprzestrzenną panoramę, jedną z najładniejszych w Górach Izerskich, możemy liczyć podczas pięknej pogody na odkrytym terenie znajdującym się na stoku Sinych Skałek (1122m n.p.m.), do których docieramy idąc szlakiem czerwonym w kierunku rozdroża przy tzw. Młakach.

 Punkt Widokowy Sine Skałki.
Panorama, którą tu widzimy obejmuje głównie Dolinę Izery, widać stąd zarówno polskie jak i czeskie szczyty Gór Izerskich, jest, to miejsce oczywiście godne polecenia dla osób zajmujących się fotografią górską, oraz dla turystów – romantyków, uwielbiających zjawiskowe wschody i zachody słońca.

 Zejście z Sinych Skałek w rejon Młak.
 Joanna Wieczorek na szlaku.
W rejonie Młak, dochodzimy do skrzywiania czerwonego szlaku turystycznego ze szlakiem żółtym, którym  już wracamy do Rozdroża Izerskiego, mijając po drodze potoki źródliskowe rzeki Kwisy: Widły I, Widły II, Widły III, po drugiej stronie doliny tej rzeki na Grzbiecie Kamienickim, na stokach góry Kamienicy, jeżeli mamy ze sobą lornetkę możemy dostrzec zgrupowanie skał Rysianek.    

/Jan Wieczorek/
Foto: Jan Wieczorek, Przemysław Kalbrun.W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY

 

1 komentarz: