Translate

poniedziałek, 20 maja 2013

Jaskinia Błotna

 Jaskinia Błotna w Sali Wejściowej.

   Jedną z najtrudniejszych jaskiń w okolicy Wojcieszowa, a ściślej z zachowanych jaskiń  w Górze Połom 667m n.p.m. jest Jaskinia Błotna. Obiekt znajduje się w pobliżu Jaskini Zaciskowej, o której już wspominałem w jednym z artykułów. Ściślej możemy doń dotrzeć wędrując z Wojcieszowa ulicą Robotniczą w kierunku tzw.: ”Łomów Winnickiego”. - Jaskinia położona jest w nieczynnych kamieniołomach na V poziomie wydobywczym.
 Jaskinia Błotna.Jaskinia Błotna wcześniej zwana Jaskinią Pierwszomajową, od daty odkrycia 1 maj 1977 r. liczy sobie 155m długości, przy deniwelacji ujemnej wynoszącej -40m. Pierwszy raz została zeksplorowana przez członków Speleoklubu „Bobry” Żagań, którzy to w Wojcieszowie dokonali całej serii odkryć obiektów jaskiniowych, a obecnie posiadają tam swoją siedzibę i co roku organizują speleomistrzostwa w technikach jaskiniowych (impreza odbywa się w miesiącu maju).

 Wlot Jaskini Błotnej widziany od wewnątrz. Jaskinia Błotna na starcie.
Zapoznanie się z Jaskinią Błotną nie należy do łatwych zadań, dlatego w żadnym razie osoby niemające przeszkolenia w technikach alpinistycznych i jaskiniowych nie powinny uważać, że mogą pokusić się o zwiedzanie tej jaskini metodą amatorską w charakterze "rambo - komando foki". 

Jaskinia Błotna.
Główne trudności w jaskini polegają na pokonywaniu wąskich zacisków, które niekiedy prowadzą do skalnych progów, gdzie trzeba już za pomocą lin opuszczać się w dalsze partie obiektu. - Osoby mające klaustrofobie z pewnością odczują w Jaskini Błotnej dyskomfort, do pokonania jednego z zacisków należy zdjąć kask, gdyż zazwyczaj spada on z głowy. Kolejną niedogodnością jest fakt, pokrycia skały wapiennej cienką warstewką błota, która przeszkadza w uzyskaniu dobrej przyczepności niemal każdego obuwia. W Jaskini Błotnej zanim postawi się na stopniach stopy i zacznie schodzić po ścianach zapieraczką, należy dobrze obciążyć nogi oraz zlustrować aktualny stan lin poręczowych, gdyż te niekoniecznie mogą stanowić o bezpieczeństwie eksploracji.  
 
 Jaskinia Błotna.


Jaskinia Błotna, zaczyna się otworem wejściowym o rozmiarach 2,4 x 1,2 m i drugim mniejszym wlotem o szerokości 0,8m i wysokości 0,9m, do tych otworów wchodzimy wówczas, kiedy wejdziemy do pierwszej salki tzn. zadaszonej skałą wapienną komory wejściowej. 

 Plan Jaskini Błotnej. Zacisk w Jaskini Błotnej.
Z Sali wejściowej kierujemy się pochyłym i już wąskim upadem, ku małemu prożkowi, gdzie tuż za nim wstawiamy się nogami w przewężenie. W tym miejscu moglibyśmy czołgając się do góry wyjść do wylotu drugim otworem jaskini, jednak my skręcamy w kierunku zacisku 0,3 - 0,4m., który należy pokonywać z rozwagą tj.: bez paniki i pośpiechu. Po przejściu pierwszego zacisku, dochodzimy do kolejnego zwężenia, które łączy się z mała salką.

Jaskinia Błotna.

Zanim jednak do niej zejdziemy musimy zewspinać się w dół, przy pomocy własnej liny lub zamontowanych tu na stałe poręczówek. Na dnie salki możemy przez chwilę odpocząć, pooglądać spąg jaskini pokryty kamieniami i przyjrzeć się ścianom, które mają tu charakter myty. - Widać, że miejsce te żłobiła płynąca woda, a nad głową znajdują się mniejsze otwory ślepych zamkniętych ciągów jaskini.   

 Jaskinia Błotna.


 Zejście progiem.
W dalszej partii Jaskinia Błotna, prowadzi nas do kolejnego rozdroża, będąc tu pierwszy raz można się zagubić, ale bez obawy korytarze są ślepe i po chwili znajdziemy z pewnością drogę do dalszej partii jaskini; do rozdroża schodzimy kolejnym progiem, który wchodzi w szczelinę pomiędzy ścianami (problem ten można pokonać zapieraczką). Gdy zejdziemy już do spągu i rozejrzymy się przez chwilę, ujrzymy nad głową niby komin, ale tak naprawdę jesteśmy w studni, która ma około 5m głębokości, aby z niej kontynuować eksploracje należy podwspinać się nią około 3m wyżej, gdzie znajduje się wąski korytarzyk o długości 4,5m., który nie nastarcza problemów. 

 Jaskinia Błotna.
Wędrując korytarzykiem w kierunku wschodnim, dochodzimy do następnego rozdroża, z którego możemy pójść na wprost w prawo 7m do zaślepienia jaskini lub pójść w lewo korytarzem, w którym słyszymy już zdradzający większą pustkę akustyczny pogłos.

 Jaskinia Błotna.

 Jaskinia Błotna.
Wąski korytarz, który prowadzi w kierunku wschodnim ma 6m długości i wyprowadza nas tuż nad krawędź drugiej 7 metrowej studni, gdzie napotkamy umocowane na stałe liny poręczowe. Trzymając się rys w zacięciu i asekurując się za pomocą liny poręczowej, schodzimy ku dołowi. W tej części widzimy, że jaskinia jest bardzo mokra, ściany i dno są mokre, więc przy schodzeniu trzeba bardzo uważać. Jednak jest to fragment jaskini dostarczający największej frajdy, dodatkowo pogłos daje wyobrażenie o większych jaskiniach, których niestety nie ma w Górach Kaczawskich. 

 Jaskinia Błotna.


Jeśli chodzi o szatę naciekową w jaskini nie zobaczymy nic szczególnego, w dolnych partiach, a więc w miejscu gdzie siedmiometrowa studnia kończy się i odbiega od niej długi korytarz, widzimy polewy kalcytowe i nieco nacieków głownie w oliwkowym kolorze, pokrytych cienką warstwą glinki. 

 Jaskinia Błotna.
 Jaskinia Błotna.

Ostatecznie od studni odbiega długi około 40 metrowy korytarz o deniwelacji 15 metrów, spotykamy tu małe formy draperii, małe kolumny, żeberka i poutrącane stalaktyty. W tym odcinku jaskinia ma charakter mokry, okresowo płynie tędy nawet mały strumyk, spąg w tym miejscu jest kamienno-gliniasty. Finalny korytarz kończy się zwężeniami, do których człowiek nie ma już szans zajrzeć. - Pomiary jaskini Błotnej zostały wykonane w 1992r.
/Jan Wieczorek/
Foto:Jan Wieczorek, Rafał Stypiński, 
Mirek Szaniewski. 
Kliknij aby obejrzeć film o jaskini.
Bibliografia: M.Paulina - Jaskinie Sudetów.


W ramach działalności Dzikich Sudetów proponujemy Państwu uczestnictwo w szeregu atrakcyjnych eksploracjach i wyprawach turystycznych prowadzonych przez kulturoznawcę i eksploratora sudeckiego Jana Wieczorka, który pokaże Państwu miejsca ze wszech miar interesujące, jak i też dzikie i tajemnicze, a bywa, że całkiem świeżo odkryte... 
DZIKIE SUDETY
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz